Ve městě by tak měli vyřešit problém s malou kapacitou míst.

„Je vydané stavební povolení, firma může stavět. Teď se dělají nějaké drobnější úpravy terénu. Počítáme s tím, že pak v průběhu prázdnin by školka měla být vybavená, vymalovaná tak, aby 1. září děti mohly nastoupit," řekl starosta města Stanislav Orság.

Podle mluvčí šternberské radnice Ireny Černocké mají rodiče o novou mateřinku zájem.

„Bude rozhodně naplněná, ale nedá se říct, že by pak bylo v ostatních školkách dětí málo," řekla mluvčí.

Vizualizace nové mateřské školy na Světlově ve Šternberku ve

Vizualizace nové školky na Světlově. Zdroj: MěÚ Šternberk

Zápis bude v dubnu

Zápisy do šternberských mateřských škol i do nového zařízení na Světlově se budou konat 15. až 17. dubna.

„V předchozích letech jsme neměli místo pro zhruba čtyřicet až padesát dětí. Takže prognóza je taková, že pokud děti k zápisu přijdou, měly by být všichni uspokojeni. To je naše představa, ale kolik dětí přijde, to teď netušíme. Nicméně kapacita by měla být ve Šternberku pokrytá," uvedla mluvčí.

Vizualizace nové mateřské školy na Světlově ve Šternberku ve

Vizualizace nové mateřské školy na Světlově ve Šternberku ve

Vizualizace nové školky na Světlově. Zdroj: MěÚ Šternberk

Z vilek udělali školky

Ve Šternberku je mateřinek několik, většina je však v budovách, které nebyly postavené jako školní zařízení.

Byly to rodinné vilky, které se postupně upravily na mateřinky. Dnes však už většinou neodpovídají předpisům a potřebují opravit.

„V nejhorším stavu je mateřská školka ve Hvězdném údolí, kde hygiena už několikrát hrozila přímo uzavřením. Zařízení získalo výjimku, podařilo se nám tam udělat nějaká opatření, aby nebylo ihned uzavřeno. Z toho důvodu jsme se v loni rozhodli, že postavíme úplně novou školku, pro čtyři třídy, tedy asi pro 112 dětí. Teď spíše hledáme možnost nějakého využití budovy, třeba z hlediska podnikové školky," pokračoval starosta.

Opraví i MŠ Komenského

Rekonstrukce se letos dočká také Mateřská škola Komenského, která už od počátku dětem sloužila.

„Měly by se tam měnit okna za energeticky úspornější, máme přislíbenou i dotaci. Mateřinka U dráhy byla kompletně rekonstruovaná, ale zařízení Nádražní je v poměrně hodně špatném stavu, přemýšlíme, zda ho rekonstruovat. Mateřská škola Oblouková, je ten samý případ. Je tam zpracovaná studie na rekonstrukci, ale náklady se pohybují okolo 15 až 20 milionů korun," vysvětlil Orság.

Zakázku na stavbu nové mateřinky získala prostějovská firma, celková částka se pohybuje okolo dvaceti milionů korun, z Evropské unie pak město získalo dotaci přes čtyři miliony korun.

„Architekti teď zpracovávají projekt interiéru. Bude v něm zahrnuto všechno od nábytku, skříní, až po talířky a hrnečky pro děti nebo hračky. Uvidíme kolik to bude stát, nedokážu to odhadnout, ale určitě to nebude v řádech desítek milionů korun," doplnil starosta.