Redaktoři Olomouckého deníku upozornili na fakt, že největší sportovní škola v kraji škola a líheň talentů fotbalové Sigmy, má pro přípravu stovek žáků zcela tristní podmínky.

Nevyhovující a hrbolaté fotbalové hřiště, škvárovou atletickou dráhu nebo pískovou plochu pro mladé fotbalisty namísto jinde obvyklého umělého trávníku.

Posledních úprav doznal sportovní areál ZŠ Heyrovského v roce 1996, snahy o získání peněz na jeho rekonstrukci ze strany vedení školy dosud vždy skončily neúspěchem.

VÍCE: Hejrák. Továrna na talenty v zoufalých podmínkách

Škváru má nahradit umělý povrch

Tohle by se však podle olomoucké radnice, která je vlastníkem pozemků, mělo v nejbližší době změnit.

Před týdnem absolvoval ředitel ZŠ Heyrovského Oldřich Anděl první jednání na půdě magistrátu a výsledkem je dohoda o společném postupu při rekonstrukci stávajících hřišť.

V ideálním případě by největší sportovní škola v kraji mohla nová sportoviště začít využívat na začátku školního roku 2011/2012.

„Tak bychom si to představovali, ale je tady pořád velká spousta faktorů, která to může ovlivnit,“ řekl Vojtěch Hala z odboru vnějších vztahů a informací olomouckého magistrátu.

První plány počítají s vybudováním fotbalového hřiště s umělým povrchem třetí generace na ploše stávajícího travnatého hřiště, dále pak s rekonstrukcí atletického oválu. Škváru by měl nahradit umělý povrch.

Plánují i tartan pro basketbalisty

A ani to by nemělo být všechno.

„A protože mimo atletů a fotbalistů jsou na škole také basketbalisté, tak počítáme s vybudováním menšího tartanového hřiště,“ doplnil Hala.

Všechny úpravy by měly stát zhruba 20 milionů korun. Výdaje by měla pokrýt dotace ze strukturálních fondů Evropské unie.

„Původní záměry, které počítaly s ještě rozsáhlejšími úpravami, by stály asi 43 milionů a to je v současné situaci příliš. Současných 20 milionů, o něž se budeme ucházet, na to gró celé věci, to znamená hřiště s umělou trávou a atletický ovál, bude stačit,“ sdělil Hala.

V současné době se celá věc nachází ve stadiu příprav. Město musí vypsat výběrové řízení na zpracovatele projektové dokumentace. Ta by měla být hotová na podzim 2010. Následně bude projekt přihlášen do soutěže.

„V ideálním případě by se mohlo začít stavět na začátku roku 2011, ale jak jsem už říkal, je to dlouhodobá záležitost a ovlivnit to může spousta věcí,“ uvedl Hala.

Areál se od roku 1980 moc nezměnil

ZŠ Heyrovského využívá v současnosti areál, který je prakticky v nezměněném stavu od roku 1980, kdy byl vybudován. Talentované děti z atletických tříd se na něm nepřipravují, protože jeho dráha je nevyhovující.

„Bohužel momentálně je to tak, že jsme největší škola v kraji, která nabízí v rámci svého školního vzdělávacího programu třídy s rozšířenou výukou tělesné výchovy, ale nemáme tady víc než pískové hřiště a atletickou dráhu, na které si spíš zlomíte nohu,“ konstatoval před časem vedoucí fotbalových tříd Sigmy na Základní škole Heyrovského Pavel Tököly.

Trávník fotbalového hřiště je z roku 1996, ale přes zimu se na něm trénovat nedá. Proto olomoucká Sigma na své náklady vybudovala v jeho blízkosti pískové hřiště, na němž malí fotbalisté pilují své dovednosti během zimy.

Projekt na rekonstrukci sportovního areálu – nových školních sportovišť je přitom hotový prakticky od roku 1996. Za tu dobu prošel mnoha úpravami, nicméně k realizaci ne a ne dojít.

„Několikrát jsme již byli velmi blízko tomu, abychom dostali od magistrátu dotaci, ale nakonec někdo tam ten papír nedal, nebo pro něj nezvedl ruku,“ vyprávěl před dvěma týdny ředitel ZŠ Heyrovského Oldřich Anděl. VÍCE…