Olomoucká radnice by se při rekonstrukci ostudně zchátralého zimáku ráda vešla do půl miliardy korun. Původní záměr zbrusu nové multifunkční haly počítal ale s investicí až půl druhé milardy.

„To však v současné době nevidíme reálně, protože finanční situace nepřeje velkým projektům. Do konce letních prázdnin mám za úkol zpracovat investiční záměr, který by navrhl kudy dál se zimním stadionem, tak aby náklady byly maximálně ve výši půl miliardy korun,“ informoval náměstek primátora města Martin Major.

Další plocha pro bruslení?

Výsledná podoba zimního stadionu po rekonstrukci bude záležet také na tom, jak dopadnou jednání města s vlastníky okolních objektů a pozemků. S tím souvisí i to, zda v novém areálu dostanou Olomoučané další plochu pro veřejné bruslení.

„Buď využijeme jen půdorys současného zimního stadionu, nebo budeme v jednáních s vlastníky pozemků úspěšní a výstavbu multifunkční arény rozšíříme i do okolí a zahrneme do ní i malou halu za zimním stadionem, ve které by se mohla vybudovat plocha k veřejnému bruslení,“ vysvětlil Major.

Variantu stavby jen na místo stávajícího zimáku si chce podle náměstka primátora radnice nechat v záloze, aby nebyla majiteli okolních pozemků tlačena do kouta při jednáních o jejich odkupu.

Malou halu a okolní pozemky za zimním stadionem patří nyní Pivovaru Litovel, který je odkoupil od bývalého vlastníka HC Car v roce 2007 .

Vizualizace původního záměru multifunční haly
Vizualizace původního záměru multifunční haly

Hala pro sport i kulturu

Ať už jednání o okolních pozemcích a snaha ušetřit co nejvíce peněz dopadne jakkoliv, město nadále počítá s ideou multifunkční arény.

„Budeme se snažit, abychom dosáhli maximálně třetinové či čtvrtinové hodnoty investic předchozího záměru, přesto chceme, aby návrh multifunkční haly zůstal. To znamená, že by si své místo zde mohly najít i jiné sporty než hokej a krasobruslení, případně i kulturní akce,“ poznamenal Major.

Vizualizace původního záměru multifunční haly
Vizualizace původního záměru multifunční haly

Zimák opraví ještě před rekonstrukcí

Zimní stadion je ve velice špatném stavu. Ještě před plánovanou výstavbou arény bude do něj muset město investovat, aby jej mohli využívat jak hokejisté, tak i veřejnost.

„V blízké době musíme opravit rozvody vody, sociální zařízení a šatny. Současný provozovatel zimního stadionu má za úkol vytvořit sumarizaci nutných oprav, kterérada posoudí. V případě, že to projde, tak by se na konci tohoto roku nebo na začátku příštího mohlo s opravami začít. Bude to investice ve stovkách tisíc korun,“ uvedl Major.

Evropské peníze k hale nepomůžou

Přestavbu zimního stadionu na multifunkční arénu bude financovat město, které po vytvoření investičního záměru osloví možné partnery.

„Z evropských fondů na zimní stadion s penězi nepočítáme,“ sdělil náměstek primátora Ladislav Šnevajs.

Původní zimní stadion byl postaven v roce 1948 jako sedmá umělá ledová plocha v tehdejším Československu, stadion byl celodřevěný.

Zastřešena a opláštěna byla hala až v šedesátých a sedmdesátých letech. Poslední opravou prošel stadion v roce 2006, kdy do něj město investovalo a vybudovalo zde novou ledovou plochu, střídačky a mantinely.

Lucie Bukvová