Radnice záměr společnosti CS Property Private vítá.

Vize developera totiž zapadá do plánů samosprávy vytvořit z Kosmonautů ulice nový městský bulvár. Podle kritiků však oblast další velké stavby bez ucelené koncepce nepotřebuje.

V okolí třídy Kosmonautů se nyní rodí několik záměrů.

V areálu bývalých kasáren 9. května se staví osmnáctipodlažní dominanta vysokoškolského kampusu a inovačního centra olomouckého podnikatele Josefa Tesaříka.

O půl kilometru dál by se měla začít letos budovat obchodní čtvrť Šantovka.

Proměnu lokality by měly dovršit dvě nové budovy, které vyrostou na světelné křižovatce Kosmonautů a Witgensteinovy ulice.

Plánuje je zde společnost CS Property Private. Centrum ponese název Nová Envelopa.

„Nyní jsme ve fázi přípravy podkladů pro uzemní rozhodnutí,“ popsala za investora Renata Ratajská.

Budovy nabídnou zájemcům kanceláře, parkování a také komerční služby. Investor plánuje v komplexu kavárnu, fitness zázemí a prodejny.

„V přízemí budou obchody a služby. Chceme tak navázat na městský bulvár, který nyní na třídě Kosmonautů vzniká,“ vysvětlila Ratajská.

Vizualizace obchodně-administrativního centra Nová Envelopa na křižovatce třídy Kosmonautů a Witgensteinovy ulice
Vizualizace obchodně-administrativního centra Nová Envelopa na křižovatce třídy Kosmonautů a Witgensteinovy ulice
Nová Envelopa. Vizualizace: CS Property Private
Co říkáte na komplex Nová Envelopa? Hlasujte v ANKETĚ v pravém sloupci

Radnice: Kvalitní architektura, průhled na kostel

A to je právě důvod, proč radní projekt vítají. Už delší dobu totiž touží ze spojky centra a hlavního nádraží učinit městský bulvár.

Podle radnice navíc vzhled obou budov odpovídá požadavkům, které dotvoření městského parteru podmiňují.

„Výškové řešení nepřevyšuje nový objekt Přírodovědecké fakulty. Stavba nebrání, ale zachovává průhled na kostel svatého Michala. Parkování je pod objektem, veřejné prostranství doplňuje vzrostlá zeleň a v neposlední řadě jde o kvalitní architekturu,“ vyjmenovala mluvčí radnice Jana Doleželová.

Kritici: Duchaprázdné troušení staveb

Plánovaný administrativní komplex má však i své odpůrce. Alexandr Jeništa ze sdružení Za krásnou Olomouc upozorňuje na nekoncepční výstavbu v lokalitě.

„Developera nezajímají městotvorné, urbanistické ani sociální aspekty jeho jednání. Od toho je tu samospráva, která má regulační nástroje pro to, aby se město nerozvíjelo chaoticky. Celé území třídy Kosmonautů je však již od jejího vzniku poznamenáno značně nekoncepčním a duchaprázdným troušením staveb po celé její délce. Takto lze vnímat i projekt Nové Envelopy,“ podotkl Jeništa.

Ani Miroslavu Kutalovi z Hnutí Duha se stavba nezamlouvá.

„Zastaví se další zelená plocha ve městě. Navíc jde o jednoúčelovou betonovou výstavbu, která městu nic nepřinese,“ řekl Kutal.

Centrum Šantovka a Centrum inovací Olomouc s vysokoškolským kampusem na tř. Kosmonautů.
Vizualizace: Šantovka a Artera

Mrakodrap a Šantovka

Podle radnice jde naopak o polyfunkční organismus, kterým by se mělo město dotvářet. Zároveň má prý jen omezené možnosti, jak výstavbu a podobu budov ovlivnit.

Vyrostou totiž na soukromém pozemku a jsou v souladu se stávajícím i právě připravovaným územním plánem, jehož tvůrci chtějí postupně zahušťovat volné proluky z centra směrem na okraj města.

„Díky podobným stavbám se daří rozvíjet podnikání ve městě. Nevidíme proto důvod, proč bychom neměli projekty tohoto typu podporovat,“ podotkla Doleželová.

Okolí Envelopy a Kosmonautů ulice je poslední dobou vyhledávaným místem pro výstavbu. V roce 2003 v lokalitě vyrostla více než sedmdesát metrů vysoká budova RCO, před dvěma lety se otevřela budova Přírodovědecké fakulty UP.

Další rozvoj lokalitu nyní podle plánů investorů čeká: další rozšíření vysokoškolského kampusu, Šantovka a Nová Envelopa.