V sídle Městské policie Olomouc je od začátku tohoto týdne opět možné vyřizovat sankce za přestupky, které kvůli koronaviru nešlo vyřešit. Hříšníci mají na uhrazení pokuty čas do 16. června.

Stanovený termín platí především pro motoristy, kteří se provinili mezi 13. březnem a 17. květnem, kdy byla agenda související s projednáváním dopravních přestupků mimo provoz. Strážníci ale vyhoví i řidičům, kteří nestihli svůj přestupek vyřídit už před omezením služebny v Kateřinské ulici.

„U Výzvy pro nepřítomného řidiče (provozovatele) motorového vozidla je lhůta pro vyřízení 8 dnů. Budeme proto řešit i přestupky spáchané od 5. března,“ upřesnil mluvčí olomouckých strážníků Petr Čunderle.

Prodloužená třicetidenní lhůta se týká 593 prohřešků spáchaných během nouzového stavu nebo těsně před jeho vyhlášením. Za stejnou dobu Městská policie Olomouc zaznamenala celkem 1 647 přestupků.

Mnohem méně přestupků

V porovnání s předchozími roky došlo k výraznému poklesu. Příznivějším statistikám nepochybně pomohla mimořádná opatření, například parkování ve městě zdarma nebo omezení pohybu na veřejnosti.

Kromě krádeží, nalezených stříkaček nebo opilců v ulicích se strážníci během pandemie intenzivně zaměřili právě na zákaz shromažďování nebo povinnost mít zakrytá ústa a nos.

V nouzovém stavu zkontrolovali téměř 3 tisíce osob, které nerespektovaly vládní nařízení.

Většinou vše vyřešilo pouhé upozornění. Tak jako když si lidé stěžovali na opalující se dívku bez roušky v areálu vysokoškolských kolejí v Neředíně. Jednalo se o zahraniční studentku, která na sobě měla pouze plavky.

„I přes jazykovou bariéru jí hlídka vysvětlila, že na veřejnosti musí nosit roušku. Dívka se pak raději odebrala zpět na ubytovnu,“ zmínil Čunderle.

Našli se ale i jedinci, kteří upozornění strážníků opakovaně nerespektovali. „Celkem 11 případů jsme oznámili správnímu orgánu,“ dodal.

Městskou policii v uplynulých týdnech zaměstnal také zvýšený počet oznámení o rušení nočního klidu.

Celkový počet přestupků v Olomouci, březen-květen
2020: 1 647
2019: 7 956
2018: 6 050