Jak nařízení, které má trvat 30 dní, ovlivní život na Olomoucku?

Jídelny v nákupních centrech 

od 13. března, 6:00 zákaz provozu restaurací v obchodních centrech nad 5 tisíc metrů čtvrečních

V Olomouci se nařízení dotýká OC Šantovka, OC Haná, OC Olympia, OC Olomouc City, nákupního areálu Globus i Galerie Moritz.  

V Galerie Šantovka od pátečního rána zavřela všechna stravovací zařízení v 1. patře. V přízemí je nepřístupná kavárna Opera nebo McDonald‘s, provoz přerušil i Starbucks. Vstoupit nelze do kina Premiere Cinemas a zábavních zón. Prodejna potravin, trafika či ostatní provozovny zůstávají v provozu. 

Omezení se nevyhnulo ani Galerii Moritz poblíž Horního náměstí. Do odvolání jsou zcela uzavřeny restaurace, kavárna i Dětský koutek Človíčkov. 

O stravovací služby a dětský koutek dočasně přišlo obchodní centrum Haná na Horním lánu. Vedení ruší všechny akce, které byly naplánovány na březen a duben. 

V Olympii uzavřela všechna stravovacích zařízení a trampolínový park Jump Planet.

V Olomouc CITY je dočasně mimo provoz Amazonie, Jump Family, Cinestar a veškeré jednotky s restauračním provozem, tj. Quan Moi, Banyan Bistro, Doner Kebab, Sečuánská kuchyně, BLOCK-B, Kavárna CITY a St. Angelo.

Občerstvení se nesmí podávat ani v restauraci a bistru, které spadají pod řetězec Globus.

Zákaz prodeje na volné ploše se týká i olomoucké tržnice. Plochu museli vyklidit například prodejci zeleniny nebo oblečení. Zůstal jen ten, kdo má pokladnu uvnitř dřevěných přístřešků. Přilehlých stánků s rychlým občerstvením se situace nedotkla.

Sportoviště 

od 13. března, 6:00 zákaz provozu všech koupališť, posiloven, wellness zařízení, sportovišť

K od úterý zavřenému bazénu na plaveckém stadionu v Olomouci uzavře provoz i sauna, stejně tak v olomouckém aquaparku nebude v provozu dříve uzavřená bazénová hala a nově ani wellness zóna.  

"Ve 20 hodin zavřeme wellness zónu, ukončíme masáže. Zvažujeme, jestli nechat otevřený dětský koutek. Kapacitně bychom se vešli, ale spíš si myslím, že dojde také k uzavření. Stoprocentně zůstane otevřená restaurace, která nabízí polední menu,“ sdělil ve čtvrtek odpoledne Deníku vedoucí Aquaparku Olomouc Dalibor Přikryl.

Nově si nezaplavete ani v Bohuňovcích.

"Od pátku 13. března uzavíráme prostory Centra zdraví Bohuňovice, včetně sauny," potvrdil ředitel areálu s plaveckým bazénem, wellness zónou a posilovnou Tomáš Vychodil. 

Omega centrum sportu a zdraví v Olomouci nejspíš bude muset uzavřít sportovní sekce či wellness. Kadeřnictví nebo kavárna by mohly zůstat otevřené. Manažer centra Jan Pejřimovský čeká na kompletní informace od hygieniků.

„Zatím přesně nevíme, zda a co necháme otevřené. Nejsme si totiž jistí, jestli se bereme jako celek, nebo jestli se dělíme na různé sekce podobně jako obchodní domy,“ svěřil se Deníku.

Definitivní prohlášení chce nejpozději ve čtvrtek večer vyvěsit na web i sociální sítě sportovního centra.  „Klientům rozešleme také e-maily. Komunikace bude fungovat i během omezení, takže veřejnost nám může volat, psát,“ ujistil.

"Všechny naše vypsané taneční kurzy, tančírny a workshopy se až do odvolání ruší," informovalo na svém webu BEST Sportcentrum Olomouc.

Akce nad 30 lidí

Provoz přeruší i menší sály a divadla, konat se nemohou ani sportovní utkání. 

Restaurace a hospody po 20. hodině 

Mezi 20. hodinou večer a 6. ráno musí být zavřené všechny hospody a restaurační zařízení

"Bereme to, jak to je a respektujeme to. Vliv na tržby to určitě mít bude, ale nevěřím tomu, že by lidi přestali chodit úplně. Budou prostě chodit na pivo dřív, třeba po práci. Ale úplné zavření jiných provozoven, barů a diskoték, těch je mi líto, těm to pravděpodobně zlomí vaz," reagoval na čerstvé rozhodnutí vlády uznávaný olomoucký restauratér František Lorenc, jenž dlouhodobě provozuje známou restauraci Drápal.

Zavřel i populární Lesní bar

Mimo provoz je i legendární Lesní bar nad Horní Lipovou na Jesenicku.

„Slova, která jsme mysleli, že nikdy nepoužijeme jsou zde. Lesní bar byl vždy vnímán jako místo setkávání a potkávání lidí ze všech možných vesniček, okresů, měst a krajin. Místo, kde si vezmu na co mám chuť. Posedím a užiji si den. Dnes 12.března byl pro Českou republiku vyhlášen nouzový stav. Omezuje se pobyt v restauracích, ruší se sportovní utkání, přesouvají se kulturní akce. A proto chceme Lesní bar uzavřít,“ uvedla za provozovatele Lesního Baru Zuzana Pavlíčková.

K tomuto kroku se provozovatelé občerstvovny pod širým nebem rozhodli z důvodu prevence a také pro dobrý pocit, že aspoň tímto malým krokem napomůžou k omezení sociálního kontaktu, alespoň na Lesním baru.

„Na vás návštěvníky, turisty a výletníky apelujeme: nechoďte v těchto dnech do Lesního baru! Dodržujte prosím toto naše sdělení. Respektujte, tolerujte, buďte ohleduplní. Jakmile se situace změní, určitě vás budeme neprodleně informovat. Ale nyní na Lesní bar nechoďte. Vše jsme odvezli. Ani čaj si neuvaříte,“ dodala Zuzana Pavlíčková.

Bohoslužby

Podle prohlášení českých a moravských biskupů se nyní nebudou konat veřejné bohoslužby. Některé kostely ale zůstanou otevřené pro jednotlivé návštěvníky. 

"V souvislosti s nouzovým stavem, vyhlášeným dnes vládou ČR, kdy je omezen počet účastníků shromáždění, včetně náboženských, na 30 osob, se prakticky ruší veřejné bohoslužby a další církevní akce. Všichni věřící jsou z tohoto důvodu do odvolání dispenzováni od fyzické účasti na nedělních bohoslužbách. Bohoslužby je možné sledovat ve sdělovacích prostředcích a den Páně slavit v rodinném kruhu. Zůstává zachována možnost individuálního přijetí svátostí v kostelích, které zůstanou v rámci možností otevřeny," uvedl v prohlášení za Českou biskupskou konferenci olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Jeskyně

Všechny zpřístupněné jeskyně, které provozuje Správa jeskyní České republiky, budou počínaje pátkem 13. března 2020 až do odvolání pro veřejnost uzavřené.

V Olomouckém kraji se to týká Javoříčských a Mladečských jeskyní, dále jeskyně Na Pomezí a Na Špičáku a také Zbrašovských aragonitových jeskyní.

Online reportáž

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in