„Za dva dny se nám podařilo nosníky osadit, takže dnes uzavírka končí, jeřáb odjede a místní občané budou moci silnici opět využívat. Náhradní komunikace vede z Rokytnice a místní po dobu uzavírky využívali asi pětikilometrovou objízdnou trasu. Doprava je ale minimální, nevede tudy žádný tranzit, takže to zkomplikovalo situaci především místním občanům,“ shrnul ve středu Petr Černík, ředitel stavby ze zhotovitelské firmy Strabag.

Pokládka nosníků na nejnáročnější stavbě úseku dálnice D1 - silniční estakádě - se pomalu chýlí ke konci. „Jsme téměř na konci a celá konstrukce by měla být do konce roku hotová. Práce na mostovce pak budou probíhat v příštím roce,“ řekl.

„Je tam poměrně hodně příslušenství - protihluková stěna, mýtné brány, svodidla, portály a dopravní značení. Stavba je poměrně složitá, takže je i časově náročná. Pokud chceme stihnout termín v roce 2026, musíme být hotovi s celou ocelovou konstrukcí, abychom mohli v příštím roce udělat ten zbytek,“ doplnil.

Práce nyní probíhají na celém deset kilometrů dlouhém úseku D1 mezi Říkovicemi a Přerovem. „Principiálně sypeme 90 procent materiálu do hlavní trasy. Ten se musí navozit letos, aby na příští rok zůstaly jen konstrukční vrstvy a nějaké ty lepší materiály. Některé mosty se budou betonovat letos, další v příštím roce,“ uzavřel Černík.

Podívejte se, jak to vypadá na místě stavby:

Fotogalerie: Kvůli pokládce nosníků na nově budovaném úseku D1 se zcela uzavřela ulice U Hřiště v Dluhonicích