Město proto již zakoupilo speciální kamerový systém na noční vidění, který by měl zabránit dalšímu vandalství. Kamerový systém na noční vidění odborníci nainstalují do konce měsíce.

„Pořád budeme vědět, co se okolo sloupu děje. Zabezpečení se tak dostane o úroveň výš. Naším cílem je, aby nedošlo k dalšímu poničení, a aby památka zůstala v takovém stavu, v jakém nám ji tady předkové nechali,“ informoval náměstek primátora Ladislav Šnevajs. Více: Trojici budou hlídat kamery za dva miliony

Magistrát měl i další nápady, jak ochranu světové památky vyřešit.

„Někteří navrhovali sloup ohraničit průhledným sklem. Od toho jsme ale upustili. Chceme, aby Olomoučané mohli sloup i nadále využívat,“ doplnil Šnevajs.

Na žádost magistrátu přispějě polovinou částky z necelých dvou milionů Olomoucký kraj.

„Nyní jsme schválili dotaci, kterou poskytne na ochranu Trojice. Doposud jsme na památku z krajského rozpočtu nic nedali. Jsme si však plně vědomi, o jakou vzácnost se jedná. Sloup je dobrým lákadlem pro turisty, a proto je v našem zájmu, aby byl v pořádku,“ řekl Ivo Heger, tiskový mluvčí Olomouckého kraje.

K důkladnému monitorování Trojice magistrát donutily nepříjemné okolnosti. V květnu se památka stala obětí neznámých vandalů, přes týden ji neúmyslně poničili dva kluci, kteří se houpali na jednom z řetězů. Za obě opravy muselo město zaplatit 155 tisíc korun.

Související:

Houpající se kluci poškodili Trojici, upadl kus sloupku

Vandalové poničili Trojici. Kamery se dívaly jinam

Lucie Herberová