V pátek 30. září od 18 do 24 hodin nabídne Olomoučanům bohatý program nejen šest z osmi fakult Univerzity Palackého, ale také univerzitní Pevnost poznání, vědeckotechnický park, botanická zahrada nebo Fakultní nemocnice Olomouc.

„Malí i velcí návštěvníci budou mít opět jedinečnou příležitost navštívit univerzitní prostory po setmění a setkat se zde nejen se skutečnými vědci, ale především s vědou v jejích netradičních podobách," uvedl Petr Bilík, prorektor pro vnější vztahy.

Letošní program Noci vědců nabídne téměř stovku různých atrakcí – od pokusů a interaktivních prezentací přes rukodílné workshopy a 3D tisk ve Vědeckotechnickém parku až po deskové hry a fair trade občerstvení.

„Na filozofické fakultě se například návštěvníci v laboratoři psycholingvistiky dozvědí, co spojuje epidemiologa, agenta FBI a úspěšného obchodníka na burze. Lékařská fakulta naopak poodhalí tajemství světa na buněčné úrovni," lákala na program Gabriela Sýkorová Dvorníková, tisková mluvčí univerzity.

Bakterie zblízka a roboti z Lega

Nejbohatší program se chystá tradičně na přírodovědecké fakultě a na fakultě pedagogické.

V její budově na Žižkové náměstí si budou moci děti udělat vlastní lampion, okrasnou tužku, robota z Lega či svíčku.

Dozvědí se ale i o tom, jak se chovat bezpečně na internetu nebo jak funguje parní stroj.

Kromě toho tam bude stát také stánek Olomouckého deníku.

„Na přírodovědecké fakultě připravíme nejen klasické pokusy z fyziky, chemie či biologie, ale i program představující například pocitové mapy, bezpečno komunikaci nebo svět nanomateriálů," vyjmenovala Martina Šaradínová a dodala: „U příležitosti zahájení Evropského festivalu ptactva, který v Olomouci pokračuje o týden později, nabídneme nově i venkovní aktivity a neformální povídání o nebezpečích, která číhají na ptáky vinou lidských aktivit."

Lékařská fakulta mimo jiné představí svět bakterií, kde návštěvníci budou moci shlédnout reálné bakterie způsobující nejrůznější lidská onemocnění. Otevřené bude také Anatomické muzeum, nepustí tam jen děti do 10 let.

Fair trade dobroty i zákulisí transfuze

Neméně atraktivní program chystá Pevnost poznání, která nabídne superlupy nebo tematický videomapping na fasádu budovy.

A dojde i na sovy a netopýry v areálu Korunní pevnůstky.

Mimořádně nebezpečný program pak připravuje i Botanická zahrada přírodovědecké fakulty, kde se budou moci návštěvníci seznámit s těmi nejpálivějšími chilli papričkami. Zjistí zde ale také, jak bezpečné jsou dnešní potraviny nebo kam se ukrýt do bezpečí zazní-li sirény.

Cyrilometodějská teologická fakulta nabídne fair trade občerstvení i pohled do různých kultur a jejich zvyklostí.

Neředín a tamější fakulta tělesné kultury naopak přiblíží v novém Aplikačním centru BALUO pravidla toho, jak se správně a bezpečně hýbat. Diagnostické studio zve na testování tělesného složení, síly stehen či pohyblivosti.

Své prostory v neposlední řadě otevře v rámci Noci vědců i Fakultní nemocnice Olomouc, kde bude pro příchozí připraven pohled do zákulisí Trasfuzního oddělení.