„Soud s čarodějnicemi jsme kvůli tragické události zrušili,“ uvedla za organizátory šéfka Městských kulturních zařízení Gabriela Kotasová.

Pořadatele k odvolání oslav, na které se kvůli divadelnímu představení pravidelně sjíždí stovky návštěvníků z celé republiky i Polska, přiměla smrt dvaatřicetiletého Gabriela Markoviče.

Ten se v pátek 16. dubna, den před svými třiatřicátými narozeninami, vypravil se dvěma kamarády k telekomunikačnímu vysílači.

Nikdo neví, proč se trojice mladých mužů rozhodla otestovat své síly a šplhat po zdolání všech oplocení na vysílač. Gabrielovi Markovičovi se klukovina stala osudnou.

„Při pokusu vylézt na vysílač spadl z jedenáctimetrové výšky, dopadl na betonový podstavec a železnou konstrukci. Jeho dva kamarádi se ho pokoušeli oživit, ale lékař po příjezdu na místo musel konstatovat smrt,“ uvedla mluvčí bruntálské policie Ivana Křištofová.

Jak dále uvedla, vysílač pokořili i dva kamarádi mrtvého, těm se ale nic nestalo.

Zlaté Hory a okolní obce zažily v sedmnáctém století pravý hon na čarodějnice, v jehož čele stál losinský a šumperský inkvizitor Jindřich František Boblig z Edelstadtu, což je dřívější název Zlatých Hor.

Proto v tomto městě nepořádají obyčejný slet čarodějnic. Hlavní slovo mají ochotníci z divadelního souboru Zhled s nastudováním procesu s bosorkami.

„Právě Gabriel Markovič hrál inkvizitora Bobliga. Měl nejvíc textů, což se nikdo nestihne během pár dní naučit. Ke zrušení nás vedla i pieta. Gabriel před čtrnácti dny tragicky zahynul, před týdnem měl pohřeb a týden nato bychom měli hrát divadlo? Ani ochotníci už toto téma hrát nechtějí a pro příští rok plánují něco nového,“ dodala Kotasová.