Dobrovolníci pro malé i velké návštěvníky připravili pestrý program s živou hudbou, výtvarným uměním, kreativním tvořením a aktivitami pro děti.

Ústředním motivem letošní Noci kostelů je srdce, tento motiv se proto promítne do doprovodného programu. Například v biskupské kapli Narození páně v Arcibiskupském paláci bude od 18 do 20 hodin záchranářka Marie Kosmályová učit resuscitaci.

Až do 23 hodin tam budou probíhat komentované prohlídky kaple, poslední z prohlídek začíná ve 22.40. K vidění bude výstava fotografií a miniexpozice srdce.

Katedrálu svatého Václava rozezní před 18. hodinou zvony a po celý večer budou následovat varhanní koncerty. Až do 23 hodin bude zpřístupněna krypta s mauzoleem biskupů a v případě příznivého počasí také parkánové zahrady.

Ilustrační foto
Olomouc čeká extrémní víkendová jízda. Nevídaná nálož festivalů a slavností

Už v 16 hodin se pro veřejnost otevře Jezuitská kaple solidarity Panny Marie, královny Andělů na náměstí Republiky číslo 4. K vidění bude interiér, představení oltářního mementa, velký dřevěný model i počítačová vizualizace bývalého Jezuitského kostela, který tam stál a na začátku 17. století připadl Jednotě bratrské. Návštěvníci mohu přijít až do 20 hodin, dozví se také zajímavosti o mariánských družinách v době baroka.

Do Noci kostelů se zapojí velké chrámy v historickém centru Olomouce a také kostel Českobratrské církve evangelické na náplavce. Pro návštěvníky si tam připravili komentované prohlídky, program pro děti a v 18.15 vystoupení konzervatoře Evangelické akademie Olomouc. Lidé se také dozví informace o tom, jak pokračuje rekonstrukce.

Evangelický kostel v Olomouci
Evangelický kostel u náplavky se promění, včetně fasády. Nahlédněte dovnitř

Až do 22 hodin bude otevřený kapucínský kostel Zvěstování Páně na Dolním náměstí.

Kdo bude mít zájem, může během pátečního večera navštívit modlitebnu Církve adventistů sedmého dne v Balcárkově ulici, modlitebnu Církve bratrské v Mariánské ulici číslo 3 nebo modlitebnu Bratrské Jednoty baptistů na třídě Svornosti v bývalém kině Lípa.

Červený kostel na třídě Svobody nabízí možnost prohlídek opravených interiérů i moderního foyer od 18 do 22 hodin. V průběhu večera vystoupí ženský pěvecký sbor Nota Bene Prostějov, návštěvníci si také mohou posedět u šálku kávy ve foyer či na letní zahrádce kostela.

Architekt Miroslav Pospíšil s jedním z ocenění, které za proměnu Červeného kostela získal
Červený kostel - nový olomoucký hit slaví rok od otevření. Jaký je program

V dominikánském kostele Neposkvrněného početí Panny Marie ve Slovenské ulici budou v 19 a 21 hodin probíhat prohlídky kláštera s průvodcem, zájemci si prohlédnou křížovou chodbu, refektář, přednáškový sál, rajský dvůr, kapli i klášterní zahradu. Ve 20 hodin začne malý varhanní koncert.

Komentované prohlídky budou od 18 do 22 hodin probíhat v Kapli Božího Těla v Univerzitní ulici, pořadatelé připravili animační program pro děti a na 19 hodin a 20.30 koncerty ZUŠ Campanella. Olomoučané mohou v pátek od 17 do 22 hodin nahlédnout rovněž do kaple Sestoupení svatého ducha v objektu Arcibiskupského kněžského semináře v Hrnčířské ulici.

Svátky města Olomouce. Průvod ke cti sv. Pavlíny patronky města
Olomouc ožije Svátky města, nově i s DrillFestem. Tady je program

Pro návštěvníky budou přístupné také kostely a kaple v olomouckých městských částech Svatý Kopeček, Hejčín, Řepčín, Holice, Nová Ulice a Nové Sady. Poprvé v historii Noci kostelů bude od 19 do 21 hodin otevřená kaple Nejsvětější Trojice v městské části Nedvězí, pořadatelé zvou na živou hudbu a aktivity pro děti.

„Noc kostelů je příležitost prozkoumat duchovní i kulturní dědictví naší země i regionu a setkávat se napříč generacemi a vyznáními,“ pozval za pořadatele olomoucký koordinátor David Mikša. Oblíbená akce proběhne v Olomouci již po šestnácté.

Podrobný program je k dispozici na webu Nockostelu.cz.