Návštěvníci tak využili jednu z posledních příležitostí vidět na vlastní oči tento románský skvost ve stávající podobě.

Stavbu z 12. století letos čeká rozsáhlá rekonstrukce a brzy se uzavře pro veřejnost. Na rok.

„Rekonstruovat budeme celou návštěvnickou infrastrukturu. Ta současná, která pochází z 80. let minulého století, bude kompletně vyměněna za novou podle návrhu architekta Jana Šépky. Také zpřístupníme všechna čtyři ramena křížové chodby a změní se i sklon střechy,“ uvedl vedoucí odboru starého umění Miroslav Kindl z Muzea umění Olomouc.

Kdo nestihl Zdíkův palác navštívit v pátek, může tak učinit ještě v neděli. Stejně jako vstup do muzea, prohlídka je zdarma.

Olomoucko: tři desítky objektů, velký zájem

Kromě Zdíkova paláce a přilehlé katedrály svatého Václava mohli účastníci Noci kostelů 2020 navštívit dalších 28 sakrálních staveb na Olomoucku.

Například v olomoucké kapli Božího Těla se dočkali prohlídky komentované studenty Katedry dějin umění Filozofické fakulty Univerzity Palackého nebo koncertu v podání Gaudio kvartetu.

Návštěvu nedalekého kostela svatého Michala zpříjemnila výstava mapující historii památky nebo přednáška o kapli svatého Alexeje.

Tradiční akce slaví úspěch nejen u věřících i mimo krajské město. Hojná účast byla třeba v kostele sv. Mikuláše v Horce nad Moravou, kde závěrečná modlitba zazněla už po 21. hodině.

„Mívali jsme to déle, ale lidé do noci nevydrželi. Rozhodli jsme se proto začít dřív a stejně tak skončit. Zájem byl obrovský,“ prozradili organizátoři, kteří v přítomnosti posledních hostů zapěli píseň, pomodlili se a vydali se domů.