Slavnostní zahájení Noci kostelů proběhne v pátek v 17 hodin v prostorách Červeného kostela, který se v polovině května po náročné rekonstrukci otevřel pro veřejnost. Součástí večera je hudební vystoupení Konzervatoře evangelické akademie.

Od 18 do 23 hodin budou probíhat prohlídky kostela a nového foyer. Poslední vstup je ve 22.30, rezervace nejsou nutné. Návštěvníci si kromě opravených interiérů mohou prohlédnout také výstavu fotografií Jindřicha Štreita a expozici s názvem Tři tváře Červeného kostela.

V Arcibiskupském paláci budou probíhat komentované prohlídky biskupské kaple Narození Páně, která patří k nejstarším dochovaným prostorám v paláci. Po deseti letech bude pro veřejnost opět zpřístupněna tamní kaple milosrdných sester svatého Kříže.

Kromě komentované prohlídky obou kaplí je po celý večer volně přístupná výstava s názvem Arcibiskup Matocha: Přísně tajné. Prohlídky kaplí se uskuteční od 18 do 23 hodin, na některé termíny je možné si předem rezervovat místo.

Open-air koncert na Horním náměstí v Olomouci. Ilustrační foto
Olomouc jde slavit, průvodem i velkým koncertem na náměstí. Tady je PROGRAM

Katedrála svatého Václava v 17 hodin ožije vystoupením tamní mládežnické a dětské scholky, následovat budou koncerty a prohlídky krypty i mauzolea olomouckých biskupů. Poslední akcí z bohatého programu je ve 22 hodin rozloučení za zvuku dómských varhan.

Kostel Českobratrské církve evangelické v Blahoslavově ulici bude přístupný od 18 do 23 hodin. Od 19 do 21 hodin je připravený program pro děti na nedaleké náplavce. V kostele proběhne přednáška o jeho proměnách v čase, vystoupení studentů olomoucké konzervatoře a návštěvníci se také dozví zajímavosti o Janu Blahoslavovi.

V hejčínském kostele svatého Cyrila a Metoděje je možné se v rámci Noci kostelů zúčastnit prohlídek kůru a varhan, začínají v 18.30 a 19.30. Až do 22 hodin je možnost volných prohlídek kostela. Pro děti je připravena křížovka s plněním úkolů v okolí kostela a ti nejmenší zkusí složit cyrilometodějskou skládačku. V průběhu večera je rovněž možnost pietní návštěvy hrobky arcibiskupa Prečana nebo prohlídky kaple svatého Jana Nepomuckého na Mrštíkově náměstí.

U příležitosti Noci kostelů se na jediný den v roce otevírá Jezuitská kaple Sodality Panny Marie, královny Andělů. Ta je před zraky Olomoučanů po zbytek roku skrytá v areálu armádního archívu na náměstí Republiky. Od 16 do 20 hodin bude k vidění interiér kaple, oltářní memento, velký dřevěný model a počítačová vizualizace bývalého zbořeného Jezuitského kostela svatého Františka a Marie. Návštěvníci si poslechnou krátké povídání o mariánských družinách v době baroka.

Neslučujte Moravské divadlo a filharmonii, píší umělci radním v otevřeném dopise. Ilustrační koláž
Neslučujte divadlo a filharmonii! Vyzývají Hřebejk, Suchý, Pecková a další

Meditativní terasa i barokní árie

Strávit příjemné chvíle v útulném prostředí kláštera i kavárny Õde může každý, kdo v pátek večer zavítá do kláštera Františkánek Marie Immaculaty v Hrnčířské ulici. Od 18 do 22 hodin budou probíhat prohlídky kaple Neposkvrněného početí Panny Marie, klášterní knihovny a meditativní terasy s výhledem na panorama Olomouce.

Bohatý program je pro návštěvníky připravený také v kapli Božího těla v Univerzitní ulici. Komentované prohlídky se tam uskuteční ve dvacetiminutových intervalech v době od 18 do 22 hodin. Ve stejnou dobu budou probíhat také animační programy pro děti a v 19 a 20.30 zazní barokní árie.

Řeckokatolická farnost v Olomouci v pátek od 17 do 21 hodin zpřístupní kapli Sestoupení svatého Ducha v Hrnčířské ulici. Na programu je přednáška, rozhovor s knězem, zpívaná modlitba a od 20 hodin bude sloužena Svatá liturgie v byzantském ritu.

Magdalená Kožená na ZUŠ Open. Ilustrační foto
Zušky zaplní olomoucké náměstí, s dětmi vystoupí i Magdalena Kožená

Spoustu návštěvníků naláká také bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku. Přístupné bude svatokopecké muzeum s novou expozicí o historii i současnosti tohoto poutního místa, také Zimní kaple, věže i sály fary. Zájemci se mohou zúčastnit komentovaných prohlídek a poslechnout si varhanní koncert nebo koncert žáků ZUŠ Žerotín. Pro děti jsou připraveny zajímavé hry a kvízy. Nebude chybět ani občerstvení či možnost ochutnávky piva z klášterního pivovaru Želiv.

Kromě většiny olomouckých kostelů a kaplí se do Noci kostelů zapojí také některé chrámy na Olomoucku. Přístupný bude například kostel svatého Leonarda v Hněvotíně, kostel Nanebevzetí Panny Marie v Hnojicích, kostel svaté Kunhuty v Pasece, kostel svatého Mikuláše v Horce nad Moravou, kostel svatého Jiljí v Křelově-Břuchotíně nebo kostel svatého Jakuba a svaté Anny ve Staré Vodě.

Ve Šternberku se v pátek večer pro veřejnost otevře klášterní kaple sester klarisek-kapucínek a kostel Zvěstování Panny Marie.

Podrobný program Noci kostelů na Olomoucku najdete ZDE