Během kontroly v "No Vietnamské restauraci" odhalili inspektoři řadu hygienických nedostatků. SZPI o uzavření provozovny na vjezdu do města informovala prostřednictvím portálu Potraviny na pranýři.

V provozovně našli inspektoři hmyzí škůdce a špínu viděli, kam se jen podívali. Mezi zjištěnými prohřešky zmínili i silně znečištěné chladicí zařízení nebo poškození stropu. Vzhledem k nesplnění hygienických podmínek nebylo podle inspekce možné vyloučit riziko ohrožení zdraví spotřebitelů. Ve středu 13. září proto uložili zákaz užívání prostor.

Problémová šarže kuřecího masa, v níž inspektoři našli bakterie rodu rodu Salmonella Infantis, které jsou původcem onemocnění salmonelóza.
Inspektoři našli v olomouckém marketu kuřecí maso se salmonelózou

Vyjádření provozovatele se Deníku nepodařilo získat. Kdy bude navštěvovaná vietnamská restaurace na průtahu městem znovu otevřena, o tom rozhodnou inspektoři při opakované kontrole.

„Před znovuotevřením má provozovatel povinnost odstranit všechny zjištěné nedostatky, to inspektoři SZPI prověří opakovanou kontrolou. V případě, že jsou nedostatky odstraněny, uvolní zákaz užívání prostor, v opačném případě zůstává zákaz nadále v platnosti,“ připomněl běžnou praxi mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Litovel u koupaliště otevřela velký skatepark a pumptrack. 16. září 2023
Velký tahák: moderní ráj pro skejťáky a bajkery otevřel v Litovli. Podívejte se

Podle místních byla restaurace, dříve Restaurace U Šmoldasů, hojně navštěvovaným podnikem. Na parkovišti před provozovnou bývalo plno. „Nevím, že je zavřeno. Lidé tam docela chodili,“ uvedli manželé ze sousedství.

Podle starosty Litovle Viktora Kohouta je ve městě málo kvalitních restaurací.

„Konkrétně v této restauraci jsem nikdy nebyl. Nemohu hodnotit. Ale jistě měla svoji klientelu. Problém je, že v Litovli je poměrně málo restaurací. Některé v posledních letech skončily - ať to bylo covidem, nebo ne. Věřím, že tato provozovna dá vše do pořádku a znovu otevře,“ reagoval starosta.

Co inspekce zjistila v "No Vietnamské restauraci" v Litovli:

Výskyt hmyzích škůdců
Výrazně zanedbaný úklid
Výrazné znečištění prostor
Nečistoty na stěnách nebo stropě
Nečistoty na podlaze
Nečistoty na regálech či zařízeních
Silně znečistěná chladicí zařízení
Poškození stropu

zdroj potravinynapranyri.cz

Před měsícem zavírali u Nákla

Na Olomoucku před měsícem inspekce zavřela také pohostinství ve Lhotě nad Moravou, část Nákla. Našla zde mrtvé hlodavce, plíseň i v lednici, poukázala na nevhodně skladované potraviny i zápach na provozovně.

Hostinský během pár dní nedostatky odstranil a inspekce zákaz uvolnila. Restaurace s oblíbenou zahrádkou je tedy opět v provozu. „Dne 28. srpna byl zákaz uvolněn jen částečně, zákaz užívání prostor nadále trvá pro sklad nápojů a sklad KEG sudů,“ napsala SZPI k provedené kontrole na webu Potraviny na pranýři.