Motorkářka „seniorka“ na sebe prozrazuje, jak se ke svému koníčku dostala. „Ty sklony mám už od mládí, nejdříve jsem jezdila na skútru, pak jsem si koupila něco silnějšího. Teď mám Hondu 750,“ líčila žena. Její manžel, který ji na cestách doprovází na vlastní motorce, se smíchem dodal: „To víte, důchodci – neví, co s penězi. Rozhodně ale nepatříme k těm seniorům, kteří pořád někam spěchají,“ řekl.

Na sraz motorkářů, který uzavírá letošní sezonu, se vydalo v koloně na sto osmdesát strojů, které vyrazily z Hranic do Teplic nad Bečvou, na hrad Helfštýn a zase zpět. Kromě harleyů mohli návštěvníci obdivovat i některé neobvyklé modely, například luxusní tříkolku Hill Cooper s motorem Tatry 613.

„Vždycky, když někam přijedu, tak se na mě lidi dívají, jako kdyby přistávalo UFO,“ prozradil jeho majitel Jiří Kadlečík z Brna. Dokud je prý hezky, snaží se motorkáři provětrat své nablýskané miláčky co nejčastěji. Někteří proto o víkendech za den urazí až tři sta kilometrů.

Harlejáři na Helfštýně

Akci s názvem Poslední míle pořádá každoročně hranická divize klubu majitelů motocyklů Harley Davidson v Ostravě.

„Máme pevně daná pravidla, jak jezdit i jak se na silnicích chovat. Třeba to, že za celou skupinu odpovídá vždy ten první, nebo, že jezdíme pomalu, abychom nikoho neohrozili,“ vylíčil jeden z organizátorů Jiří Richter.

Ten si koupil svůj Harley Davidson Fat Boy, na němž vyrazil i na sobotní projížďku, před sedmi lety.

„Vždycky mě to lákalo, harley je pro mě srdeční záležitost. Člověk ale musí mít na takový koníček čas,“ podotkl. Podle něj se jeden z největších srazů každoročně koná v Rakousku. „Je to něco úžasného. Jen letos se tam sešlo na 78 tisíc motorek,“ vzpomněl.

Harlejáři na Helfštýně

Kromě krásných strojů upoutá na první pohled i image motorkářů.

„Nášivky na bundě ukazují, která místa jsem navštívil. Sydney, Údolí smrti, ty jsou zase z Ameriky,“ ukazoval hlavní organizátor srazu Tomáš Slimáček. Ten na svůj nablýskaný harley umístil ceduli v angličtině se vzkazem pro všechny motorkáře: „Nikdy nejezdi rychleji, než létá tvůj strážný anděl,“ četl nahlas.

Harlejáři na Helfštýně
Harlejáři na Helfštýně