Po prosinci, který byl o tři stupně teplejší a meteorology hodnocený jako teplotně mimořádně nadnormální měsíc, to není dobrá zpráva například pro zemědělce, jimž mráz pomáhá decimovat přemnožené hlodavce.

Podle dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), kterou vydal v pondělí na čtyři týdny, má být i toto období jako celek teplotně nadprůměrné.

V lednu měla Olomouc průměrnou teplotu vzduchu minus 0,1 stupně Celsia, což je proti normálu tepleji o 1.9.

„V Šumperku jsme zaznamenali průměrnou měsíční teplotu vzduchu minus 0,4, což je o 2,3 tepleji oproti normálu. Na Šeráku byla v lednu průměrná teplota vzduchu minus 1,9 stupně Celsia, což bylo tepleji oproti průměru o čtyři stupně Celsia,“ informovala Veronika Šustková z ostravské pobočky ČHMÚ.

Nejvyšší průměrná měsíční teplota vzduchu v Olomouckém kraji byla naměřena v Javorníku – kladné 3,2 stupně.

Zde byla také naměřena nejvyšší denní průměrná teplota vzduchu 10,5 stupně, která byla dosažena 31. ledna, což byl nejteplejší lednový den. V ten den byla naměřena nejvyšší maximální teplota vzduchu ve Vidnavě, a to 12,7 stupně Celsia.

„Průměrně nejchladněji bylo v lednu na Paprsku, minus 2,2. Na Šeráku byla zaznamenána druhá nejnižší průměrná teplota vzduchu a třetí nejnižší průměrná měsíční teplota vzduchu byla zaznamenána na stanici Potštát-Boškov, minus 1,7,“ sdělila meteoroložka.

Nejnižší minimální teplota vzduchu byla v Olomouckém kraji zaznamenána dne 2. ledna ve Štítech, a to minus 12,1 stupně Celsia.

Únor má být teplotně nadprůměrný

Zatímco prosinec nebyl co do přísunu srážek nijak krutý, leden byl srážkově chudý.

Podle ČHMÚ jich spadlo v kraji průměrně 22,5 milimetrů, což je 52 procent normálu. Nejméně napršelo ve Vidnavě, pouze 9,2 milimetru, v Přerově, 10,1 mm, a Prostějově, 11,1 milimetru.

Pokud jde o srážky, mohla by se situace v Česku v nejbližším období trochu vylepšit. Pro týdny od 10. února do 8. března předpovídá ČHMÚ průměrné až nadprůměrné množství, hlavně první dva týdny.

„Teplotně očekáváme období příštích čtyř týdnů jako celek nadprůměrné. V prvních dvou týdnech předpovědi, 10 až 23. února, očekáváme teploty vzduchu nadprůměrné, třetí a čtvrtý týden by měly být teplotně průměrné,“ avizuje ČHMÚ.