V našem kraji bylo koncem druhého prázdninového měsíce bez práce jen 6,9 procenta lidí. Odborníci předpokládají, že se podobný vývoj bude opakovat i v dalších měsících. Na Olomoucku bylo v srpnu bez práce jen 5,7 procenta obyvatel. „Za posledních deset let je to nejlepší výsledek. Nezaměstnanost v uplynulém měsíci klesala také na Jesenicku, Přerovsku a Prostějovsku. Předpokládáme, že do konce roku bude tento trend pokračovat,“ konstatoval ředitel olomouckého úřadu práce Roman Chlopčík.

Také v meziročním srovnání odborníci zaznamenali pokles nezaměstnanosti. Minulý rok v srpnu v kraji registrovali o 7549 uchazečů o práci více, míra nezaměstnanosti tehdy byla o 2,3 procenta vyšší. „V srpnu se nově zaregistrovalo 979 nezaměstnaných, což je opět nejnižší srpnový nárůst za posledních deset let. Počet uchazečů připadajících na jedno volné místo se meziročně snížil téměř o polovinu,“ poznamenala Jana Čuhlová z odboru trhu práce.

V Olomouckém kraji bylo koncem srpna bez práce 23 889 osob. Nejvíce volných míst nyní zaměstnavatelé nabízejí ve strojírenství. „Strojírenské firmy se na nás častěji obracejí se žádostí o povolení zaměstnávání cizinců. Nezaměstnaným nabízíme rekvalifikační kurzy, ale je o ně malý zájem. Ani žáci základních škol dnes o výuční listy příliš nestojí. Zkušený soustružník však často má větší příjem než běžný úředník,“ dodal Chlopčík.

Pokles nezaměstnanosti v kraji si odborníci vysvětlují tím, že firmy z regionu nyní mají více zakázek a kvůli nim stále přijímají další zaměstnance. „Propouštění se očekává jen u firmy Multidisplay z Hranic. Během října a listopadu by ji mělo opustit 575 zaměstnanců. Několik desítek volných míst naopak nabízejí společnosti GambroMeopta a Kazeto z Přerovska. Na Olomoucku bude větší množství pracovníků přijímat Invensys ze Šternberka, Zora Olomouc a Tesco Uničov,“ upřesnila Čuhlová.