Z celkem 40 228 nezaměstnaných v kraji je 20 094 žen.

V okrese Olomouc je v evidenci úřadu práce téměř čtrnáct tisíc osob. A ani konec roku nebude vůbec optimistický.

„Očekáváme určitě výrazný nárůst nezaměstnanosti, ale vůbec si netroufnu teď odhadnout, v jaké výši. Počet nezaměstnaných by se v kraji možná mohl pohybovat i okolo hodnoty čtyřicet tři tisíc lidí," upozornil Jaroslav Mikšaník, analytik trhu práce na krajské pobočce ÚP ČR v Olomouci.

Nezaměstnanost v Olomouckém kraji v listopadu 2013 

Nezaměstnanost v Ol. kraji v listopadu 2013

Míra nezaměstnanosti v Olomouckém kraji

Nezaměstnanost v Ol. kraji v listopadu 2013

Berou soustružníky i číšníky 

Již nyní instituce ví, že se bude hromadně propouštět ve dvou stavebních firmách.

„Je to z důvodu poklesu zakázek, budou muset propustit dohromady více než sedm desítek zaměstnanců. Jména těchto firem jsou prozatím interní údaj," naznačil Jaroslav Mikšaník.

Míra nezaměstnanosti v kraji je za listopad na 9 procentech, olomoucký okres má 8,6 procent.

Na jedno volné pracovní místo v kraji připadá 27 uchazečů o zaměstnání. Celkem úřad práce nabízí necelých patnáct set pracovních pozic.

„Na konci listopadu bylo v databázi volných míst nejvíce pracovních příležitostí pro kvalifikované dělnické strojírenské profese jako jsou soustružníci, zámečníci, svářeči a nástrojaři," vyjmenoval Jaroslav Mikšaník, analytik trhu práce.

Dále jsou v nabídkách příležitosti pro obchodní zástupce, referenty, finanční a pojišťovací poradce a makléře, pro řidiče nákladních automobilů, strážné a vrátné nebo pro prodavače, číšníky a kuchaře.

Každý čtvrtý bez práce je vyučený

Jaroslav Mikšaník sdělil, že každý čtvrtý nezaměstnaný je člověk s výučním listem.

„Největší zastoupení tvoří právě nezaměstnaní s výučním listem. Na tyto uchazeče je zaměřen speciální projekt na podporu jejich zaměstnatelnosti – Šance pro vyučené v Olomouckém kraji," sdělil Jaroslav Mikšaník, analytik trhu práce z krajské pobočky ÚP ČR.

Projekt má pomoct účastníkům při hledání zaměstnání. Zahrnuje poradenství a rekvalifikace. Zaměstnavatelé, kteří pro účastníky projektu vytvoří pracovní místo, pak mohou získat sedmnáct tisíc korun měsíčně na mzdové výdaje. Více informací poskytnou koordinátorky na kontaktních pracovištích ÚP ČR.