Devítiprocentí nezaměstnanost na Olomoucku je o více než jedno procento vyšší než je současný celorepublikový průměr. V olomouckém okrese bylo k poslednímu dubnu nahlášeno na úřadu práce 11 085 uchazečů, to je o tři sta padesát lidí více než na konci března.

Zatímco však v březnu úřad práce evidoval přes šest set volných míst, na konci dubna to bylo již jen 382.

„Olomoucko ve srovnání s ostatními okresy republiky vykázalo šestý největší nárůst nezaměstnanosti v tomto roce. Během čtyř měsíců se počet uchazečů zvýšil o více než 50%,“ řekl Jaroslav Mikšaník z Úřadu práce v Olomouci.

„V dubnu jsme zaznamenali výrazný propad počtu volných míst, a to o téměř 40% než v březnu,“ dodal analytik trhu práce Mikšaník.

V současnosti je největší nabídka pracovních míst pro pomocné dělníky a nekvalifikované pracovníky, většinou se jedná o veřejně prospěšné práce. Dále zaměstnavatelé nejčastěji nabízejí práci číšníkům, servírkám a kuchařům, také se zvýšila poptávka i po stavebních profesích.

Na konci dubna míra nezaměstnanosti v celém Olomouckém kraji vyšplhala na deset procent. Nejhůře jsou na tom s nezaměstnaností na Jesenicku (14,1%), dále Šumpersku (12,9%). Přerovsko dosahuje 10,6% nezaměstnaných, Prostějov se drží těsně pod hranicí 7%. (waj)

Nezaměstnanost na Olomoucku

(procent / počet uchazečů)

Duben 2009 - 9% / 11085
Březen 2009 - 8,8% / 10738
Duben 2008 - 5,1% / 6523