Během uplynulého měsíce totiž na Olomoucku klesl stejně jako v dalších okresech Olomouckého kraje podíl nezaměstnaných osob, a to z únorové hodnoty 9,2% na 9,1%.

„Jarní sezona se ve struktuře volných míst projevila nárůstem různých pomocných a nekvalifikovaných profesí. Města a obce pokračovaly v náboru pracovníků na veřejně prospěšné práce," uvedl k vývoji Jaroslav Mikšaník, analytik olomoucké pobočky ÚP ČR.

V okrese je 428 nabídek volných míst, na jednu pozici tak připadá 34 osob.

V celém kraji registruje úřad práce 43 809 lidí a podíl nezaměstnaných osob je 9,8%. Jedná se o třetí nejvyšší hodnotu v Česku.

Celkový počet volných pracovních míst v Olomouckém kraji meziměsíčně vzrostl o 539.

„V procentuálním vyjádření se jedná o nárůst 42 %. V meziročním srovnání evidujeme navýšení o 102 míst," uvedl dále Jaroslav Mikšaník.

K výraznému nárůstu počtu volných míst došlo zejména na Jesenicku, oproti únoru se počet míst zvýšil téměř na šestinásobek.

"Na Šumpersku bylo navýšení o téměř 70 %. Na konci března připadalo na 1 volné místo 24 uchazečů o zaměstnání. Před měsícem to bylo 35 osob," vypočítal analytik.

Statistiky nezaměstnanosti v Olomouckém kraji - březen 2013

Základní statistiky regionální nezaměstnanosti - březen 2013. Zdroj: ÚP ČR

Armáda propustí na 20 civilistů

Pracovní příležitosti nabízí například výrobce plastových oken SULKO, kromě dvou desítek dělníků na výrobu plastových oken hledají i vedoucího výroby, logistika, exportního technika a manažery. Práci pro nejrůznější technické pozice nabízí také mohelnická Hella Autotechnik. V nabídkách jsou také příležitosti pro strážné, uklízečky, skladníky, operátory, či mistry.

„V průběhu března nebylo na ÚP v Olomouckém kraji nahlášeno žádné větší hromadné propouštění – pouze dvě vojenská zařízení v okrese Olomouc oznámila, že k 30. 6. propustí dohromady necelé dvě desítky civilních zaměstnanců," uzavřel Jaroslav Mikšaník.