V uplynulém měsíci bylo v evidenci úřadu práce ve jmenovaném regionu celkem 13 702 osob. Nezaměstnanost z dubnových 8,8% tak v květnu klesla na 8,5%. Volných míst v okrese Olomouc bylo k poslednímu květnu čtyři sta padesát dva, na jedno volné pracovní místo připadlo třicet osob," sdělila Olga Pacáková, vedoucí referátu trhu práce krajské pobočky ÚP ČR.

Právě v okrese Olomouc došlo k největšímu poklesu nezaměstnanosti v počtu uchazečů, i když čísla padala ve všech regionech Olomouckého kraje. Z pohledu statistiky a procentuálních čísel na tom byl nejlépe okres Jeseník, kde se stejně jako v dalších severních částech kraje na snížení podepsaly zejména nástupy do veřejně prospěšných prací.

Nezaměstnanost v Olomouckém kraji

Kdo má šanci?

V současnosti je v databázi volných míst nejvíce příležitostí pro kvalifikované dělnické strojírenské profese, obchodní zástupce a pracovníky v oblasti pojišťovnictví.

„Dále to jsou příležitosti pro strážné, vrátné a recepční, kuchaře, číšníky, prodavače, strojírenské techniky a řidiče nákladních automobilů," vyjmenovala Olga Pacáková. S příchodem letní sezony neobjevily v hojnějším počtu také nabídky práce pro stavební dělníky, zedníky, stavební techniky a také možnosti výdělku v zemědělství.

„Předpokládáme, že v červnu se nezaměstnanost ještě dále sníží, ale v červenci již mírně vzroste," uzavřela Olga Pacáková. (wja)