Ministerstvo práce a sociálních věcí rozhodlo, že lidé, kteří se přestěhují kvůli novému místu, mohou požádat o 50 tisíc korun. Trvalé bydliště měnit nemusí.

„Jsem obyčejný dělník a pokud by se naskytla příležitost třeba v Unexu nebo v Hlubočkách a úřad mi zaplatil cestování do práce, chytil bych se toho. O příspěvku na dopravu jsem se dozvěděl, ale místo zatím nemám," svěřil se jednapadesátiletý Zdeněk, když ve čtvrtek dopoledne opouštěl olomouckou pobočku Úřadu práce.

„Jsem bez práce přes půl roku, měl bych podmínky příspěvku splňovat," dodal.

Dlouhodobých ubylo o třetinu

V Olomouckém kraji od dubna, kdy se zde pilotní projekt spustil, požádalo o příspěvek na dopravu do nové práce 188 nezaměstnaných.

„Prozatím bylo uzavřeno 64 dohod," informovala mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Nejčastěji, přesně ve dvou třetinách případů, vyplácí lidem měsíčně 1500 korun, což je suma stanovená pro dojíždění na vzdálenost 10 až 25 kilometrů.

„Zhruba ve čtvrtině případů je to 2500 korun měsíčně, kdy lidé dojíždějí 25 až 50 kilometrů," uvedla mluvčí.

Právě podpora dlouhodobě nezaměstnaných při hledání nové práce je pro úřady práce jednou z priorit .

„Ve srovnání s předchozím rokem počet dlouhodobě nezaměstnaných, tedy nad jeden rok, v Olomouckém kraji klesl o 29 procent. V absolutních číslech je to o 4,5 tisíce osob," sdělila mluvčí Beránková.

Zájem o příspěvek se začal zvedat poté, co úřady změnily podmínky.

Nyní si může požádat nezaměstnaný, který je v evidenci Úřadu práce déle než pět měsíců, ne rok, jak tomu bylo zpočátku.

Žádost může podat také ten, kdo je bez práce i kratší dobu, ale není možné zprostředkovat mu zaměstnání v místě bydliště kvůli jeho zdravotnímu stavu, nedostačující praxi nebo péči o dítě. Možnost mají i lidé, kteří přišli o místo kvůli hromadnému propouštění.

50 tisíc za přestěhování

Už od 1. listopadu mohou lidé, kteří se nebrání přesunu za prací, získat 50 tisíc korun.

„Nejedná se o nárokovou dávku. Žádat je možné od 1. listopadu na Úřadu práce a je potřeba splnit všechny zákonné podmínky. Vždy však bude záležet na konkrétní situaci a na dohodě mezi žadatelem a Úřadem práce," sdělil Jiří Vaňásek, náměstek ministryně práce a sociálních věcí.

O příspěvek může požádat nezaměstnaný, který je ochoten se přestěhovat minimálně 50 kilometrů. Bez ohledu na to, zda se rozhodl pro změnu trvalého bydliště, nebo ne.

 „O příspěvek může požádat do šesti měsíců ode dne, kdy přestal být uchazečem o zaměstnání či zájemcem o zaměstnání," sdělil mluvčí ministerstva Petr Sulek.

V Olomouckém kraji bylo v září bez práce celkem 24 974 lidí, tedy 5,6 procenta.

Ve většině okresů nezaměstnanost v porovnání s předchozím měsícem mírně klesla, pouze na Prostějovsku narostla o 15 lidí.