V červnu roku 2006 poprvé po třinácti letech klesla míra nezaměstnanosti v okrese Olomouc pod celorepublikovou hodnotu a od té doby se nadále drží pod její úrovní. A ve srovnání s rokem 2003 je letos poloviční.

Podle analytika Jaroslava Mikšaníka z olomouckého úřadu práce je tento pokles způsoben především celkovým oživením ekonomiky a zvýšeným počtem volných pracovních.

„Dalším pozitivním faktorem je vstup naší země do Evropské unie a s tím související snadnější přístup českých občanů na trh práce v některých zemích EU.“

Nízká nezaměstnanost ale s sebou přináší i některé problémy.

„Velkým problémem je struktura nezaměstnanosti. To znamená, že se v evidenci zvýšil podíl osob se zdravotním postižením na více než pětinu a dále téměř třetina uchazečů je ve věku padesát až devětapadesát let. I když se nám daří snižovat podíl dlouhodobě nezaměstnaných nad jeden rok, považujeme osmadvaceti procentní podíl dlouhodobě nezaměstnaných za vysoký a hledáme způsoby, jak jej ještě dále snížit,“ přiznal analytik.

Jedním z problémů, se kterým se teď pracovníci olomouckého úřadu práce setkávají stále častěji, je požadavek firem, kdy chtějí mladé, zdravé a technicky zaměřené zaměstnance.

„V tom vidíme největší problém. Je někdy propastný rozdíl mezi tím, koho zaměstnavatelé chtějí a mezi lidmi, které máme v evidenci. Stává, že starší lidé, kteří celý život pracovali a pak se dostali na úřad práce, mohou skončit i u psychiatra, protože se s tím nedokáží vyrovnat. A takových lidí přibývá,“ řekla vedoucí oddělení informací a individuální péče Úřadu práce v Olomouci Monika Gloserová.

Rok (měsíc leden)

Počet nezaměstnaných na Olomoucku

2003

14422

2004

14244

2005

13458

2006

12239

2007

10285

2008

7503