„Svatý Václav je pramen z roku 1941, který v 90.letech prošel rekonstrukcí. Již jej nevedeme jako zdroj, ale jen jako takzvaný pozorovaný objekt. Je mimo lázeňský areál a nepoužíváme ho. S provozováním lázní nesouvisí,“ vysvětlovala ředitelka lázní Irena Vašicová.

„Když je sucho, voda neteče,“ dodala.

Pro Lázně Slatinice je klíčový zejména pramen Jan Adam z Lichtenštejna s obsahem sirovodíku využívaný k léčbě pohybového ústrojí, oběhového ústrojí, nemocí nervových, kožních a onkologických.

„Je tak vydatný, že i kdyby sucha z posledních let pokračovala, tento zdroj nám plně zajistí provoz koupelí - v jakémkoliv množství,“ uvedla ředitelka lázeňské společnosti.

Vývěr tohoto nejmladšího slatinického zdroje, který nahradil svatého Václava, je vyveden do lázeňského parčíku před hlavní budovou, kde si zájemci mohou minerálku natankovat. Vrt má hloubku 372 metrů.

Turisté mohou ochutnat svatého Víta i svatého Jiří. Prameny mají podobné složení. Lákavá je lázeňská fontána před léčebným domem „Morava“ s pítkem, kterým protéká právě svatý Jiří.

Bezplatný odběr minerálky lázně neomezují.