Za klávesy usedl nevidomý varhaník Pavol Pekný, vystoupila také pětice flétnistek z olomoucké formace Black Ladies. Duchovní báseň zarecitoval bratr kapucín Radek Navrátil.

Zájemci o nevšední hudební zážitek Světlo ve tmě zaplnili lavice kostela do posledního místa a užívali si sváteční atmosféru. „Učím se podle speciálních not pro nevidomé. Řídím se hlavně sluchem a pamětí,“ řekl Pavol Pekný, kterého na kůru doprovázela manželka. Noty si nejprve osahá, postupně natrénuje ruce i nohy. „Nakonec to, už podle paměti, dám dohromady, aby to celé bylo synchronní,“ popsal čtyřiapadesátiletý hudebník.

Rodáka ze slovenské Žiliny pořadatelé ze Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých Olomouc (SONS) objevili víceméně náhodou.

„Už v červnu jsme měli domluvenou zpěvačku, ale ta musela vystoupení později odříct kvůli korepetitorce, která v době konání akce měla odejít na mateřskou dovolenou. Sháněli jsme náhradu a jeden můj kolega z Prahy, který je zároveň hudebník, nám doporučil tohoto varhaníka,“ prozradil předseda oblastní organizace SONS Jan Příborský. Začátkem listopadu se s Pekným setkal během jeho vystoupení v Brně, seznámili se a domluvili vánoční koncert v Olomouci.

Sám Příborský je nevidomý, takže ví, že nacvičit takové vystoupení není jednoduché. „Hrával jsem na akordeon. Musel jsem se vždycky naučit jednu ruku, druhou ruku a potom to dávat dohromady. U těch varhan je to o něco složitější, protože se na ně hraje i nohama,“ vysvětlil.

Koncert trval zhruba dvě hodiny a každá skladba byla odměněna aplausem publika. (ber)

Pavol Pekný
Narodil se 29. listopadu 1964 v Žilině. V roce 1980 nastoupil na Konzervatoř pro zrakově postiženou mládež v Praze, studoval hru na flétnu, klavír a kytaru. Varhanám se začal věnovat okolo roku 2000, kdy se přihlásil na kurz pro liturgické varhaníky pořádaný pražským arcibiskupstvím. V současné době působí jako učitel hudby na Základní umělecké škole Dobřichovice a pravidelně doprovází římskokatolické bohoslužby v zámecké kapli sv. Judy Tadeáše v Dobřichovicích, v nichž žije. Příležitostně vystupuje i na koncertech.

27. prosince 2018. Kluziště na Dolním náměstí v Olomouci už zavřelo
Konec bruslení. Kluziště na náměstí to zase zabalilo dřív
Minulý týden se vojáci 72. mechanizovaného a 73. tankového praporu zdokonalovali v přežití v náročném terénu a v extrémních klimatických podmínkách na vrcholcích Krkonoš.
Vojáci cvičili v extrémních podmínkách na vrcholcích Krkonoš