„Při této akci, bychom si měli vyzkoušet jaké to je střílet z opravdových zbraní. V rámci našeho střeleckého klubu střílíme ze speciálně upravených zbraní. Je důležité mít trochu vycvičený sluch. Protože čím blíž laserovou zbraní mířím ke středu terče, tím vyšší tón mi jde do sluchátek. Jakmile slyším opravdu vysoký tón tak vím, že jsem na desítce a musím vystřelit,“ vysvětlil Lukáš Lacina, který v olomouckém Tyflocentru vede kurzy výpočetní techniky a zároveň oddíl zvukové střelby.
Pistole se kterou normálně nevidomí střílí, nefunguje stejně jako opravdová. Nevydává žádný hluk ani žádný zpětný ráz.
„Chtěli jsme si vyzkoušet, jak to funguje ve skutečnosti. Využili jsme toho, že můj spolužák z vysoké školy je fanda do zbraní a domluvil nám tuhle možnost zastřílet si z opravdových zbraní, osahat je a i poznat,“ pokračoval sedmadvacetiletý muž.
„První zkušenost s opravdovou zbraní už mám za sebou a je to opravdu něco jiného. Ozve se velká rána při výstřelu, zbraň cukne, což naše zbraně nedělají,“ vysvětlil Lacina.
Majitel olomoucké střelnice Tomáš Macek návštěvníkům zapůjčil pistole i revolvery.
„První výstřel člověka obeznámí s tím, co zbraň udělá, bát se toho nemusí. Jen zpětný ráz zbraně cukne a podle velikosti ráže cukne více nebo méně. Takže po prvním výstřelu člověk ví, co zbraň dělá a pak už střílí dál,“ vysvětlil Macek.
Pro Máriu Hrubou je simulovaná zvuková střelba z pistole koníčkem, střílí už pět let a také soutěží. Možnost osahat si opravdovou zbraň využila už podruhé.
„V Tyflocentru jsem jediná střelkyně. Naše pistole je bez nábojů, nabijete a posloucháte zvuk a pak střelíte. Tady nabijete a vystřelíte naostro, navíc nemáme zpětný ráz. Poprvé jsem se bála, ale nedalo mi to. Kdybych nešla, bylo by mi to líto,“ vysvětlila žena, která se v sobotu zúčastnila závodů v Praze a obsadila stříbrnou příčku.