Shodují se, že zimní stadion je ostudou města, která by se měla rychle změnit v jeho chloubu. Stejně tak mnozí považují za kontroverzní i výstavbu aquaparku.

V programovém prohlášení vláda, která pod jeho vedením řídila čtyři roky Olomouc, lidem slíbila řadu změn. Ne všechny se podařilo uskutečnit, velkou část však dotáhlo vedení do zdárného konce.

Do první skupiny řadí primátor stále nedořešenou přestavbu zimního stadionu na multifunkční arénu.

„Měli jsme v plánu už stavět. Máme připravené veškeré dokumenty, ale nevlastníme pozemky, které k rekonstrukci potřebujeme. Už to ale musíme rozlousknout za každou cenu a vést jednání razantně a tvrdě. Zimní stadion je čím dál větší ostudou města,“ vysvětlil Novotný.

Dosavadní vláda také Olomoučanům slíbila, že opraví Dolní náměstí. Podle primátora je projekt připravený, jen čeká na přidělení peněz z Evropské unie.

„Rekonstrukce bude úkolem pro politickou reprezentaci až v následujícím období,“ podotkl.

Kladně pak primátor hodnotí, že se podařilo probudit hanáckou metropoli ze spící Růženky v tepající moderní město.

„Život v Olomouci se zrychluje, dynamizuje. Pořád se tady něco děje, staví se a je zde široká nabídka kultury. Za pozitivní také považuji, že jsme vylepšili přednádraží. Líbí se mi také novinky v systému hromadné dopravy. Lidé jezdí v moderních vozech a orientují se podle informačních tabulí,“ doplnil Novotný.

Rozbořil: Nepovedlo se spravit Dolní náměstí

Ve vládě také poslední čtyři roky působil nynější rival Novotného v boji o primátorské křeslo Jiří Rozbořil (ČSSD). Jako neuvolněný radní mohl ovlivnit změny, které koalice chystala.

Podle něj se sociální demokracii nepovedlo prosadit opravu Norské ulice, rekonstrukci Dolního náměstí a hřiště na Základní škole Heyrovského.

„Naopak se nám podařilo připravit tramvajovou trať směrem na Povel, začít s obnovou Rudolfovy aleje a opravit hasičskou zbrojnici v Černovíře,“ vyjmenoval.

A jak se na působení koalice dívají kandidáti na primátora v blížících se komunálních volbách, kteří ještě neměli možnost podílet se na zásadních změnách ve městě?


ANKETA
JAK HODNOTÍTE POSLEDNÍ VLÁDU OLOMOUCE? HLASUJTE

Aquapark: způsob provedení byla chyba

Radek Augustin (SPOZ) považuje za chybnou především koncepci, kterou město zvolilo při výstavbě aquaparku.

„Návštěvnost, kterou si určili, je nesplnitelná. Kromě zábavné formy zde není žádná plavecká plocha, která v Olomouci chybí. Vadí mi tedy způsob provedení, nikoli to, že se aquapark postavil," sdělil Augustin.

„Vláda také nevyužila potenciál zimního stadionu a Výstaviště Flora. Měly se rekonstruovat a využít pro aktivity, které město zviditelní. Tedy sport, výstavy, kulturní akce, koncerty,“ popsal Augustin.

Jako pozitivní vnímá vybudování stokové a kanalizační sítě a opravy silnic v okrajových částech Olomouce.

„Také se mi líbí rekonstrukce ulic Denisova a Pekařská. Kladně hodnotím také úpravu přednádražního prostoru, i když k tomu mám své výhrady. Například zde chybí zeleň. K plusům patří určitě i vystupování primátora Novotného,“ dodal Augustin.

Potěšil koncert filharmonie u Trojice

Lídrovi nového politického uskupení TOP 09 Ivo Vlachovi se nelíbí hospodaření města.

„Je to velmi špatné a vím, že tak se pokračovat nedá. Budeme šetřit a další akce typu aquapark už z prostředků města financovat nechceme. Naopak za povedené považuji vyřešení okolí restaurace Fontána ve Smetanových sadech a velmi mě potěšil koncert Moravské filharmonie k desátému výročí zapsání Sloupu Nejsvětější Trojice na seznam památek UNESCO,“ poznamenal Vlach.

Co se radnici povedlo a nepovedlo?

Jiří Lach
děkan Filozofické fakulty Univerzity Palackého

Pozitivně hodnotím, že se v Olomouci za poslední dobu zvýšil počet kulturních akcí. Město je také trochu přátelštější v oblasti cyklistické dopravy.

Nepovedl se akquapark, který je pro běžného Olomoučana nevhodný a cenově těžko dostupný. Mnohem lepší by bylo pořádně opravit a rozšířit plavecký bazén.

Nejsem spokojen ani s podobou přednádraží, které nevyužívá možností, jež tento prostor nabízel. Chybí více zeleně a doprava je řešena špatně. A do třetice, velmi se nepovedly tenisové kurty v části rozária.

Jiří Kubíček
bývalý funkcionář SK Sigma Olomouc

Olomouc za čtyři roky zkrásněla, což si uvědomí každý, kdo se jde večer projít. Město patří mezi nejhezčí místa v republice.

Jedničku s hvězdičkou bych dal za podporu Moravské fi lharmonie a Sigmy Olomouc. Investice do areálu se vyplatila a klub společně s radnicí vybudoval zázemí, které nemá nikdo v republice.

Pak jsou ale věci, ze kterých mě mrazí. Například investice do aquaparku, kde se náklady nerovnají jeho využití. Nebo stále chybějící multifunkční hala, která měla vzniknout ze zimního stadionu. Jedna ledová plocha na stotisícové město? To je katastrofa.

Ivana Plíhalová
herečka

S politickou reprezentací města jsem za poslední čtyři roky celkem spokojená a byla bych docela ráda, kdyby mohla pokračovat dál.

Myslím, že pan Martin Novotný je dobrým primátorem. Mám pocit, že akce a podniky, na kterých se podílel, dělá pro město, nikoli pro svoje zviditelnění. Věřím, že v případě, že zůstane, bude i nadále podporovat divadlo, které je pro mě prioritou.

A co se nepovedlo? Nemohu říci, že by mě v poslední době něco vyloženě naštvalo. Jsou to spíše drobnosti, které patří k životu.

Jaroslav Havelka
ředitel Okresní hospodářské komory Olomouc

Mnoho se udělalo, někdy je kladem i to, že se něco neudělalo.

Tvůrcem hodnot je jedině podnikatel! Každá nastupující garnitura před volbami něco slibuje… Je to o konkrétních lidech, funkcích, vztazích, stranách.

Hospodářská komora je apolitický orgán, jediná politika je podnikatelská. Vláda na žádné úrovni nic nevytvoří, jen přerozděluje. Uvítal bych po volbách vyváženou spolupráci mezi „vládou“ a podnikatelem.