„Sestře je čtrnáct a bez mámy se doma bojí, proto spí u kamarádky. Vůbec tomu nerozumíme. Máma nikdy nic takového neudělala, doma žádné spory rodiče neměli. Občas se pohádali, ale nebylo to nic vážného. Prostě to nechápeme,“ řekla osmnáctiletá dcera Veronika.

Nadějí na dobrý konec je skutečnost, že policisté ve čtvrtek odpoledne objevili bicykl, na kterém Navrátilová v pondělí v podvečer odjela z obchodu, kde pracuje.

„Kolo stálo zamčené ve stojanu na vlakové zastávce ve Střeni. Je skutečně její,“ potvrdil manžel pohřešované.

Navrátil také zauvažoval o možném motivu zmizení.

„Měla dostat okamžitou výpověď, pro kterou si měla v úterý přijít. Možná se bála, že nebude mít žádné peníze, že bude na pracáku. Nevím,“ řekl.

Máma se bojí tmy, myší i vody

Tuto tezi však rezolutně popírá vedoucí prodejny Hruška.

„Žádnou výpověď nedostala. Pracovně jsme s ní velmi spokojení, všichni ji tady máme rádi,“ oponovala vedoucí.

Podle Navrátila však vedoucí obchodu s touto verzí přišla až poté, co se o případ začala výrazněji zajímat média.

„Původně tvrdila něco jiného. Možná se zalekla, že ji budou klást všichni za vinu, že Pavla odešla kvůli ní. Já bych jí ale za to vinu nedával,“ dodal Navrátil.

Dcera Veronika pevně věří, že se její máma vrátí v pořádku.

„Uvažovali jsme úplně nad vším, třeba že šla k bezdomovcům. Nebo že skočila do Moravy. Ale máma se bojí tmy, myší a také vody, i když plavat umí. Nevíme. Ať už je kdekoliv, hlavně ať je naživu.“ sdělila dcera, která studuje na uničovském gymnáziu.

U matky v Bělkovicích nebyla

Kolo nalezené ve stojanu u zastávky vlaku nabízí možnost, že Pavla Navrátilová někam odjela.

„Máma pochází z Bělkovic, ale u babičky už byli v úterý. Otec dokonce přemýšlel, jestli někde nemá milence, ale nikde žádná stopa po něčem takovém. Policisté mají její mobil a obvolávají všechna čísla, co má máma v adresáři. Zatím však marně,“ uzavřela Veronika Navrátilová.

Při prvních zprávách o hledání Pavly Navrátilové se také psalo, že nezvedá mobilní telefon.

„Bohužel si jej zapomněla v práci. Našly ho její kolegyně, které telefon okamžitě předaly policii, takže tato stopa nám nepomůže,“ uvedla policejní mluvčí Marie Štrbáková.

Ve čtvrtek se do intenzivního pátrání zapojilo také patnáct vojáků. Kromě nich okolí Chomoutovského jezera, břehů říčky Oskavy a Oskavského lesíka prohledávalo také patnáct policistů a tři strážníci štěpánovské městské policie.

Do práce se dostali také psi speciálně vycvičení na vyhledávání osob na velkých plochách.

Odešla v riflích a červené zimní bundě

Pavla Navrátilová má trvalé bydliště v Nádražní ulici ve Štěpánově. Je 177 centimetrů vysoká, střední postavy, má blond, krátké, rovné vlasy a zelené oči.

Při odchodu na sobě měla modré rifle, červenou zimní bundu s bílými svislými pruhy po stranách a zapínáním na zip, hnědé sportovní boty a modré pletené rukavice.

„Prosíme občany, kteří pohřešovanou ženu někde viděli nebo ví, kde se zdržuje, aby ihned kontaktovali nejbližší služebnu Policie ČR, nebo volali na linku 158. Vyzýváme také ženu, jestli se někde ukrývá, aby se přihlásila rodině nebo se dostavila na nejbližší policejní služebnu nebo zavolala na linku 158,“ vyzvala policejní mluvčí.