Chameleon jemenský chovaný v olomouckém domě dětí a mládeže je sice daleko od svého původního domova v Saúdské Arábii, nejspíš mu to ale vůbec nevadí.

Někdo má doma křečka, někdo ježka, miniaturního osla či afrického obřího šneka. V novém seriálu Deníku nazvaném Chovatelé netradičních mazlíčků se zaměříme na zvířata, která pravděpodobně jen tak v domácnosti neuvidíte. Jejich majitelé se s námi podělili o zkušenosti s chovem a poskytli tipy, čeho se u nich například vyvarovat. Může to být pro vás inspirace, nebo varování. Přivítáme i vaše náměty! Pokud víte o chovateli, který je ochotný se podělit o zkušenosti se zvířetem, které patří k těm netradičním, napište na e-mail tomas.krejcirik@denik.cz.

Malí chovatelé se o něj starají, a tak spokojeně lapá jazykem cvrčky a koulí očima. Zároveň funguje jako lákadlo, které vede děti k zájmu o přírodu.

Chami Rex, jak mu říkají, se mezi děti dostal v prosinci. Přinesla ho holčička, která už o něj nestíhala pečovat.

Když se ztratil a doma ho našli až po dvou dnech ve skříni na kabátu, o stěhování bylo rozhodnuto.

Pokud má ovšem správné zázemí, není chov těžký.

„Dostal asi metr vysoké terárium o ploše nejméně půl metru čtverečního. Má v něm větve, pokojovou květinu. Je to stromové zvíře, potřebuje šplhat. Důležité jsou žárovky. Jedna je vyhřívací, druhá nahrazuje sluneční záření," popisuje složení terária Jaroslav Marx, vedoucí kroužku ochránců přírody.

Pak stačí miska s vodou a pravidelně rosit stěny terária. Vlhkost přímo na těle nemá zvíře rádo.

Za starostlivost se pak může chovatel dočkat i toho, že mu možná bude chameleon žrát z dlaně.

„Vychovat se dá dobře, třeba si zvykne sedět na ruce. Ten náš se ale větší skupiny lidí bojí, otvírá pusu, syčí a snaží se jakoby kousnout," říká vedoucí a jde do krabičky nabrat několik cvrčků na krmení.

Chameleon
Nejrozšířenější druhy:
- chameleon obecný (žije v Evropě kolem Středozemního moře, v severní Africe, na Blízkém východě)
- chameleon jemenský (žije v hornatých oblastech Jemenu a Saúdské Arábie)
Váha a věk: 
Samec chameleona jemenského váží dvě stě až tři sta gramů, dorůstá třiceti centimetrů a dožívá se zhruba šesti let. Samice váží padesát až sto gramů, měří až k šedesáti centimetrům a žije dva až tři roky. Plaz roste celý život, nejvíce v prvním roce.
Nároky na výživu: Chameleon je hlavně hmyzožravec, krmit ho lze různým hmyzem kromě bodavých, ploštic a podobně. Vhodní jsou cvrčci nebo švábi. V přírodě žere i drobné obratlovce jako ještěrky nebo mláďata ptáků či myší.
Nároky na majitele: střední
Nutné nastudovat odbornou literaturu nebo se poradit s chovateli. Denní starost o terárium (rosení, čištění). Krmit denně či obden, podle věku.
Hlavní vlastnosti:
+ inteligence, mění zbarvení, aktivní, lovec
- žravý, nemusí být společenský

Nejvíc stojí vybavení

Obvyklé krmivo teraristé čas od času doplňují vitaminovým práškem a cvrčky jím posypou.

„Každý den dostává pět až deset živých cvrčků, aby byl dostatečně najedený. Cvrčci se v teraristice používají jako dost důležitá strava. V Olomouci se dají koupit dobře na různých místech," shrnuje Jaroslav Marx a dodává, že týdně toho chameleon sežere asi za stovku.

Jeho chování je tedy koníček středně finančně náročný. Nejvíce spolkne vybavení a plaz samotný se dá sehnat za pár set korun.

Pro úplně malé děti asi vhodný není, ale členové kroužku ve věku od sedmi let se o něj starají bez problémů. S chameleonem si užijí.

„Každé oko se dívá samostatně, to je pro chameleony typické. Děti to hodně zajímá. Když krmíme, jedním okem se dívá na potravu a druhým třeba na nás. Jako dva periskopy," zmiňuje, že Chami Rex, želvy nebo činčily pomáhají přitáhnout děti do kroužku Lid medvědího potoka a vzbudit v nich zájem o přírodu.

Jako každý správný oddíl i tento chodí na výpravy, hraje hry a pořádá tábory.

Když se rozčílí, ztmavne

Ale zpět k chameleonovi. Známou věcí o něm je, že potravu chytá vystřelováním jazyka. Jen ne vždycky se mu to povede a někdy se trefí až na několikátý pokus.

Typické je i přidržování se ocasem a chápavé prsty.

A jak je to s měněním barvy?

„Je pěkně vybarvený do vojenské zelené, ale když se rozčílí nebo ho něco vyleká či zaujme, silně ztmavne. Ale pořád je to spíš jen zvýraznění jeho barvy. Dělá to skoro denně," popisuje Jaroslav Marx.

Přece jen, malých pečovatelů je k deseti, takže určitému napětí se chameleon v průběhu dne nevyhne.

V domě dětí a mládeže ovšem našel nový domov. Třeba k němu časem přibude nějaký další kolega, jedno terárium je ještě volné.

Chovatelé netradičních mazlíčku - poutákNový seriál Chovatelé netradičních mazlíčků
vychází vždy ve čtvrtek v TIŠTĚNÉM vydání Deníku
23. dubna se vám tam představí lenochod Bohouš.