Jedno z nejnebezpečnějších míst v regionu. Tím je podle krajského koordinátora BESIPu Miroslava Charouze průtah Olomoucí.

V souvislosti s provozem na nové tramvajové trati, která překonává právě část frekventované ulice Velkomoravská, se na průtahu řidiči setkávají s nestandardní situací.

Ve chvílích, kdy se jim na semaforu rozsvítí zelená, se stává, že křižovatkou stále ještě projíždí tramvaj.

Podle experta na bezpečnost na silnicích jde o nešikovné řešení. Město i policie tvrdí, že je zde vše v pořádku.

Miroslav Charouz se nad zeleným světelným signálem, zatímco křižovatkou ještě projíždí tramvaj, podivuje.

„Sám jsem to zaznamenal. Je to dost špatně vyřešené, doufám, že se signalizace bude ještě ladit. Neříkám, že by někdo měl přehlédnout tramvaj a narazit do ní, ale můžou se najít i takoví podnikavci, kteří pak budou chtít uplatnit škodu s tím, že jeli na zelenou," sdělil Miroslav Charouz, který na neobvyklou zkušenost upozornil i policejní odborníky.

Město: Nic nebezpečného

Podle nich je zde však vše v pořádku. Řidiči totiž dle předpisů nemůžou do křižovatky vjet, pokud nemají zajištěný volný průjezd.

„Pro řidiče může být tato situace trochu nestandardní, ale je zbytečné zkracovat čas zeleného signálu," sdělil Lubomír Pešout z dopravního inspektorátu.

Také podle města nejde o nic nebezpečného a pro řidiče je čekání, než projede křižovatkou tramvaj, otázkou několika vteřin.

„Průjezd tramvaje přes Velkomoravskou ulici je dán rychlostí řidiče tramvaje. V případě, kdy je řidič opatrnější a jede pomaleji, může taková situace nastat. Řidiči tramvají si rovněž musejí na novou trať zvyknout a trénovat hladký průjezd," odůvodnil nestandardní okamžiky Michal Folta, mluvčí olomouckého magistrátu.

Jezdí na červenou

Kromě podivností se světelnou signalizací v křižovatce Velkomoravská a Švýcarské nábřeží Miroslav Charouz upozorňuje i neposlušné řidiče, kteří naopak jezdí na červenou v křižovatce Velkomoravské a Rooseveltova.

„Tady ovšem není chyba v signalizaci, ale v neukázněnosti," poznamenal koordinátor BESIPu.

"Adekvátní opatření"

Policisté o porušování pravidel v druhé zmíněné křižovatce vědí, konkrétní zásah ale komentovat nechtějí.

„O problému průjezdu na červenou dobře víme a také máme přijata adekvátní opatření, která z pochopitelných důvodů nebudeme sdělovat," dodal Lubomír Pešout s tím, že ke stejným prohřeškům dochází na Nové Ulici.

Pro některé řidiče je podle policejního mluvčího Josefa Bednaříka nestandardním řešením také například křižovatka ulic Hraniční a Čajkovského.

„Ve směru od vodojemu dolů ke křižovatce s Brněnskou ulicí je doplňková zelená šipka pro směr jízdy přímo. Přesto zde někteří řidiči proti směru, kterým šipka ukazuje, stále odbočují vpravo do nákupní zóny a vrhají se tak pod kola tramvajových souprav, které mají v tu chvíli volný směr jízdy," uzavřel policejní mluvčí.