Falšování neschopenky? Pozor, to je trestné, varuje sociálka

Pro lékaře je to dilema mezi etikou a rizikem, že pacienta ztratí. Někteří se setkali i s tím, že dotyčný doklad nakonec zfalšoval. Sociálka ale varuje, že jde o trestný čin.

Navádí je šéfové

„Několikrát se mi stalo, že pacient žádající neschopenku pohrozil, že se přeregistruje k někomu jinému, pokud mu ji nenapíši,“ uvedl olomoucký praktický lékař Jiří Novák. Podle jeho slov šlo o lidi z nižších sociálních vrstev a mládež. „Někteří neskrývali, že je poslal zaměstnavatel, protože pro ně nemá práci. Měli na výběr: buďto si vzít dovolenou, nebo se „hodit marod“. Tak to šli zkusit,“ popisoval zkušenosti. Podle něj je to dilema. „Není to příjemná situace, když dotyčný naléhá, ale já se musím řídit lékařskou etikou,“ dodal.

Falšují jak školáci

Stejně tak do ordinace jeho kolegyně ze Šternberska občas zavítají pacienti s prosbou, ať jim napíše pracovní neschopnost. „Jednak na popud zaměstnavatele, ale taky tak zkouší překlenout dobu od propuštění z práce do nástupu na nové místo či do důchodu,“ sdělila zdravotní sestra, která nechtěla zveřejnit jméno.

Lékaři se setkali i s případy falšování údajů na dokladu s ukončenou pracovní neschopností. „Za čtrnáctiletou praxi jich byla desítka. Způsob provedení byl přitom docela amatérský - jako když dítě opravuje pětku v žákovské knížce,“ popisoval lékař. S falšováním neschopenky se už setkal i lékař z Loštic. „Jednou, na části, kterou pacient odevzdává zaměstnavateli. Dozvěděl jsem se o tom, protože v podniku na to přišli a volali mi,“ uvedl Zdenko Koval.

Lékaři a Česká správa sociálního zabezpečení varují, že falšování je krátkozraké. „Doklad není jen o komunikaci mezi lékařem a pacientem, ale taky zaměstnavatelem a správou sociálního zabezpečení. Je evidovaný a jeho pozměňování je trestné,“ dodal lékař Novák.

Zůstat déle doma a dostávat nemocenskou je nejčastější důvod, proč si lidé na legitimaci přepisují datum vystavení či ukončení. Podle mluvčí České správy sociálního zabezpečení Štěpánky Filipové však jde o trestný čin bez ohledu na to, o jakou částku se padělatel obohatí. „Za pozměňování a padělání veřejné listiny hrozí peněžitý trest či odnětí svobody až pět let,“ varovala.

Podle ní je navíc naivní si myslet, že se na podvod nepřijde: při ukončení neschopnosti doktor odevzdá pacientovi část tiskopisu, kterým se uplatňuje nárok na výplatu nemocenského a pacient ho odevzdá svému zaměstnavateli. Lékař současně od pacienta převezme první díl neschopenky, vyznačí na něj datum ukončení pracovní neschopností a ten pošle na sociálku.