Česká pošta prozatím nechce sdělovat podrobnější informace.

O zrušení pošty Olomouc 1 na náměstí Republiky informoval jako první Olomoucký deník na začátku prosince. Téměř naprostá většina lidí míní, že je to od České pošty velmi špatný krok.

„Nad tím zůstává rozum stát. Proč ruší právě tuto? Jsem už stará a do Šantovky chodit nebudu, na náměstí je zase pořád plno," řekla penzistka Marie Opluštilová.

Horké téma se probírá také přímo na pobočce.

„Když jsme ráno stáli ve frontě, bavili jsme se o tom. Někteří si dělali srandu, že v tomto hezkém interiéru, kde je pošta dlouhé roky, bude vietnamská tržnice a my budeme šlapat do Šantovky. S tím nesouhlasím!" zlobila se Monika Koutná, která bydlí v centru Olomouce a na poštu chodila s matkou pro zásilky už jako malé dítě.

„I když jsem před poštou dostala i pár pokut za parkování v zákazu zastavení, nechci jinam. Proč? Pošta tady má tradici a určitě neprodělává. Je tu univerzita, arcibiskupství, vojáci, staří lidé. My všichni bychom chodili parkem dva kilometry do obchoďáku?" kroutila hlavou žena.

Česká pošta, která je státním podnikem, před časem potvrdila, že pobočku na náměstí Republiky bude rušit a namísto toho vznikne jiná v Galerii Šantovka.

„Cílem je nabídnout služby České pošty co největšímu spektru zákazníků s parametry pobočky dle nejnovějších trendů. Chceme významný potenciál nového obchodního centra v Olomouci pro zvýšení výnosů a zkvalitnění služeb," uvedla Marta Selicharová, tisková mluvčí České pošty.

Blíže však důvody rozhodnutí nekomentovala. Na otázku, pro kolik lidí je pobočka ukládací poštou, tedy místem, kam si docházejí při nezastižení v bydlišti vyzvednout zásilku, také neodpověděla. Nechtěla sdělit ani výši nájmu, který nyní Česká pošta v budově platí a kolik by měl stát pronájem v obchodní galerii.

„Stále není podepsaná smlouva, není stanoven termín. Opravdu nemáme bližší informace, které by mohly být obyvatelům Olomouce užitečné," doplnila Marta Selicharová.

Výpověď zatím nepodali

Podle správce budovy, která byla na tehdejším náměstí Franze Josefa postavená v roce 1886 právě pro potřeby poštovních služeb, státní podnik s majitelem o odchodu zatím nejednal.

„Výpověď podaná nebyla. Mají smlouvu na dobu neurčitou a výpovědní lhůtu docela dost dlouhou," řekl správce Petr Kovačičin ze společnosti MEI Property Services.

Cenu za pronájem nebytových prostor sdělit nechtěl. Za metr čtvereční kanceláří si přitom společnost účtuje tři tisíce korun včetně služeb.

„U nebytových prostor je to individuální a záleží na domluvě. Jsem ale přesvědčený, že naše cena je výhodnější než v Galerii Šantovka," dodal Petr Kovačičin.

Mluvčí Galerie Šantovka reagoval jednoznačně: „Česká pošta má v Galerii Šantovka standardní podmínky a pobočka bude otevřena na jaře," poznamenal Juraj Aláč, mluvčí projektu čtvrti Šantovka.

Diskuse s primátorem

Naštvaní obyvatelé se obrátili prostřednictvím sociální sítě Facebook na olomouckého primátora Martina Novotného, aby na Českou poštu zatlačil. Ten uvedl, že město se zrušením nejprve nesouhlasilo.

Při další diskusi se skloňovaly argumenty jako dostupnost MHD, lepší parkování, celotýdenní pracovní doba v delších časech i širší nabídka služeb.

„Otevřeli jsme témata takzvaných ukládacích pošt. Seznam byl poštou na náš nátlak přepracován a upraven tak, aby se ukládací poštou pro nejužší centrum města nově stala pošta na Horním náměstí, pro širší centrum a okolí pak Šantovka," oznámil Martin Novotný s tím, že další ukládací pošty jsou v Jeremenkově či Ladově ulici.

Tyto argumenty však lidem nestačí. Chtějí, aby město na Českou poštu tlačilo víc. Někteří například chtějí sepsat petici.

„Musím ji připravit. Určitě nás bude hodně. Udělám všechno, abychom o nejlepší poštu v Olomouci nepřišli," uzavřela Dana Müllerová.