Hodlá totiž vybudovat novou školu, která kapacitu předškolních zařízení navýší. Do té doby ve Šternberku zůstane i školka na Hvězdném Údolí.

„Petici jsme předali vedení města, podpisů bylo přes pět set osmdesát. Město nám odpovědělo, že na zastupitelstvu 7. prosince o tom bude jednat. Je to jediná školka na tomto konci Šternberka, má dlouholetou tradici a její výhoda je v tom, že je to jednotřídka. Školka rodinného typu. Ne každé dítě snese masovou školku s hodně dětmi. Zatím je školka otevřená, funguje. Uvidíme co bude v prosinci,“ řekla maminka a jedna z iniciátorek petice Blanka Kárová a doplnila, že se do budovy mateřinky dlouho neinvestovalo.

„Nechceme, aby školku zrušili, naproti je hned les, místo je úžasné,“ doplnila maminka.

„MŠ na Hvězdném Údolí nebude zrušena bez náhrady, ale až po případném vybudování nové mateřské školy. O ní by se mělo rozhodnout do konce roku,“ uvedla mluvčí města Šternberka Irena Černocká.

Proti opravě současné školky hovoří vysoké náklady, s obdobným problémem se potýká i budova školky v ulici Oblouková. Její stav však dovoluje zachovat provoz ještě po dobu několika let.

„Na jedné straně stojí varianta rekonstrukce dvou objektů o třech třídách, kdy náklady na rekonstrukce by dosáhly 15 až 20 milionů korun. Na druhé straně je varianta výstavby nové školky o čtyřech třídách za deset až 15 milionů. Navíc by se jednalo o stavbu s novými technologiemi a s malými nároky na provoz a údržbu,“ uvádí se v koncepčním materiálu radnice.

Konečné slovo budou mít zastupitelé města. Šternberk se obdobně jako další města v regionu potýká s nedostatkem míst v mateřských školách. Například tento školní rok nemohla radnice vyhovět většině rodičů, jejichž děti dosáhnou tří let věku v jarních měsících 2012.

Do školky se nedostalo ani zhruba deset dětí, jejichž maminky jsou s dalším dítětem na mateřské dovolené. Současná maximální kapacita MŠ ve Šternberku je 364 míst ve 12 běžných třídách a dvou třídách se specializovanou logopedickou péčí. Město má také dohodu s obcí Lužice, která přijímá děti ze Šternberka.

Petra Opletalová + ČTK