K nyní připravovanému územnímu plánu, který by to umožnil, se pod námitku Hnutí DUHA podepsalo na čtyři sta padesát lidí.
Město nicméně potřebuje místo pro rodinné domy. Bývalý primátor Martin Novotný doufá, že se pak podaří zastavit úbytek obyvatel. Stavět se navíc nemá v celém území.
Ekologická organizace upozorňuje, že pás zeleně od hřbitova na Nové Ulici směrem k letišti je kromě možností rekreace cenný i lesními porosty a druhovou pestrostí. Žije tu třeba křeček obecný nebo netopýři.
„Během pár dní se nám podařilo shromáždit více než dvojnásobek podpisů nutných k podání námitky. Dokazuje to, že Olomoučanům na Neředínském horizontu opravdu záleží a chtějí tento unikátní pás zeleně uchovat i pro další generace," uvedla koordinátorka olomoucké pobočky hnutí Josefa Volfová.
I ti, kteří zelený pás navštěvují, nicméně podotýkají, že místu by určitá kultivace neuškodila.
„Je to tu fajn, ale park to není. Je to místo jako každé jiné. Rodinné domy by snad nevadily. Záleží na rozumné míře," prohlížel si oblast při běžeckém tréninku Tomáš Hendrych.
Neředínský horizont jako výhled
Duha se opírá také o studii Ivana Vorla z Katedry urbanismu a územního plánování ČVUT, kterou zpracoval pro město v letech 2010 až 2011.
„Nezastavěná plocha Neředínského horizontu s plochami a prvky zeleně představuje atribut městské krajiny, jejichž cennost tkví mimo jiné především v propojenosti jako součást struktury krajinných celků přiléhajících k okrajům města," cituje sdružení studii.
Podle ekologů však trpí vnitřními rozpory. Zde odkazují na posudek architektů Tomáše Pejpka a Pavla Grasseho.
Podle nich analýza dostatečně nemyslí na ochranu panoramatu Olomouce.
„Opomíjí ochranu jedné ze základních hodnot v území, kterou sama studie výslovně uvádí, a to Neředínského horizontu jako místa výhledů na město," sdělili architekti.
Zeleň, zeleň. Ale co dál?
Jedním z mnoha majitelů pozemků v jedné z nejvýše položených oblastí města je i Pavel David.
Udržuje je od roku 1996, nechává je přístupné veřejnosti. Odstranil černé skládky, vysadil stromy za tisíce korun a stará se o ně.
Město tu ale chtělo zeleň, stavět se nemohlo. A pozemky do pronájmu radnice nechtěla.
„Byla to neřešená patová situace. Až teď, když se dělala změna územního plánu, šel jsem na projednávání, kde byl i Martin Novotný. Popsal jsem mu celou anabázi, jak to bylo… Zasáhl do toho a nový územní plán říká, že podél ulice Okružní by měly být rodinné domky. Věřím, že si to každý bude udržovat. Parková zeleň zůstane," vzpomněl Pavel David zastupitele pověřeného plánovacím dokumentem.
Pokaženého výhledu se neobává.
„Od křížku směrem na Jeseníky by měly být hory pořád vidět. Měla by to být kombinace pár domků s parkovou zelení. Podél letiště má být celý koridor parkové zeleně a volnočasových aktivit. Je to kombinace. Každý potřebujeme někde bydlet a mít to hezké. Kdybych to nechal, jak to bylo, je tu nekonečný binec," poznamenal majitel hektaru u Okružní ulice.
Od územního plánu, který by mohlo zastupitelstvo schválit v létě, čeká výraznou změnu prostranství.
„Po novém projednání to tu bude hezčí než dnes. Až se to postaví, bude to krásná čtvrť. Ať se Duha nebo kdokoli přijde podívat. Musí uznat, že financovat to není sranda. Nikoho nevyháním. Nelze říkat jenom zeleň, zeleň. Co dál?" řekl Pavel David.
Zastavit odliv lidí do okolí
Radní Martin Novotný spolu s vedoucím odboru koncepce a rozvoje magistrátu Markem Černým garantují, že město se bude námitkou zabývat. Zároveň však bývalý primátor Novotný nepovažuje postoj neziskové organizace za podložený.
„Na základě studie, kterou zpracoval jeden z nejlepších odborníků na dané téma Ivan Vorel, bylo přesně vymezeno, v jakém území je z hlediska krajinářského a dalších důležité horizont chránit. Na vlastním zeleném horizontu se žádná zástavba nepovoluje, dokonce tam město počítá s rekreační zónou. Co se má zastavět, je pole pod horizontem, které známe z ulice Okružní," uvedl Martin Novotný.
Připomněl, že se zeleným pásem se dlouhodobě počítá jako s rozvojovou oblastí pro bydlení.
„Žádná srovnatelná lokalita na katastru Olomouce neexistuje. Jedním z hlavních důvodů ubývání obyvatel města je, že lidé nejsou schopni najít místo k výstavbě rodinných domů, a proto se v minulých letech stovky a stovky lidí odstěhovaly do okolních vesnic, kde byla situace příznivější," dodal radní.
Zájmy Gema? Matoucí argument
Hnutí DUHA také upozorňuje na skutečnost, že některé pozemky skoupily stavební firmy jako GEMO a bojí se spekulací.
„Doufáme, že hlas veřejnosti bude před volbami silnější než zájmy developerů," podotkla Josefa Volfová.
Člen rady Martin Novotný takovou připomínku označil za nepatřičnou.
„Lokalita byla vždy v naprosté většině složená z obrovského množství ,nudlí' mnoha a mnoha majitelů, z nichž řada byly složitě dohledatelné osoby v rámci dědických řízení a tak dále. Pokud nějaké pozemky získalo GEMO, bylo to spíš v území pod horizontem kolem Balcárkovy ulice. Je to matoucí argument," reagoval.