Pokud se někdo obrátí na „svého“ poslance nebo svého zastupitele, poskytne mu připravovaný internetový rozcestník dostatek informací a zázemí.

Nebude to přitom nic složitého ani pro počítačové začátečníky s malou zkušeností – stačí jen usednout ke klávesnici počítače s internetovým připojením, mít vlastní e-mailovou schránku – a komunikace s poslancem, senátorem či zastupitelem může začít.

Organizátoři projektu „Napište jim“ se inspirovali u svých britských kolegů.

V ostrovní kolébce demokracie už totiž podobná možnost nějaký čas úspěšně funguje.

„Připravovaný projekt výrazně zjednodušuje a zrychluje proces kontaktování politika a tím i povzbuzuje občany k většímu kontaktu se svými volenými zástupci. Jakmile bude uživatel na příslušných stránkách, zbývá mu už jen několik jednoduchých a rychlých kroků k odeslání e-mailu. Odpadne tak zdlouhavé vyhledávání,“ vysvětluje Veronika Šumová ze sdružení Kohovolit.eu.

Zdaleka ne každý tuší, kterých dvanáct poslanců pochází právě z Olomouckého kraje.

A ještě menší přehled panuje o tom, kterou problematikou se při přípravě zákonů ve sněmovně daný politik vlastně zabývá.

Během chvilky tak zájemci dostanou přehledný obrázek o tom, kdo za kterou politickou stranu v parlamentu zasedá.

Ten, koho trápí například problém spojený s pěstounskou péčí, se dozví, že se má obrátit nejspíš na poslankyně Jitku Chalánkovou (TOP 09) nebo Dagmar Navrátilovou (VV).

Obě totiž kromě sociálního výboru zasedají i v komisi pro rodinu.

Nebo že Pavel Holík (ČSSD) se zabývá zdravotnictvím a Radim Fiala (ODS) má na starosti oblast životního prostředí.

„Třídění místních zastupitelů bude méně podrobné, ale i zde nabídneme rozcestník na základě politických stran,“ říká Šumová.

Organizátoři si od akce slibují nejen, že se lidé budou více zajímat o veřejné dění, ale že i samotné politiky takto donutí více se bavit s voliči.

Zprávy, které jejich autoři označí jako veřejné, budou na webu zveřejněné spolu s odpovědí politika a kdokoli si je bude moci přečíst.

Političky: Proč ne?

A co na rozcestník říkají samotní poslanci?

„Osobně bych byla za tuto možnost ráda. Lidé se na nás mnohdy obracejí úplně se vším a často je přesměrováváme na kolegy, kteří se konkrétní problematikou zabývají. Hodně věcí by se tím zjednodušilo,“ reaguje poslankyně Lenka Andrýsová (VV).

Ta se podle svých slov snaží již nyní využít možností, které skýtá internet na sociální síti facebook a píše pravidelné blogy o dění ve sněmovně.

Na její kolegyni Chalánkovou se nejčastěji obracejí starostové obcí s připomínkami k jednotlivým zákonům.

„Není to špatný nápad. Už jen proto, že přitáhne více lidí k politice,“ míní poslankyně.

Autoři projektu, který se má naplno rozjet od března, teď dolaďují podrobnosti a snaží se zabezpečit, aby nedocházelo k jeho nezneužívání posíláním vulgárních zpráv nebo aby někdo neposílal stejnou zprávu několikrát za den.