Na Velký Pátek v 11 hodin zazvonil starší ženě ze Sobotína telefon. Volali jí z místního střediska Diakonie, kde pobývá její matka.

„Řekli, abych zašla za doktorem Všetečkou, že si mám pro ni nechat napsat užívání léků. Sdělili mi, abych si v Diakonii vyzvedla zbývající léky a mamince je podávala," popsala žena, jak na ni dolehla krize okolo ošetřovatelské služby v místní Diakonii.

Jméno žena s ohledem na situaci své matky zveřejnit nechtěla, redakce jej však zná.

„Přišlo mi strašné, že Diakonii zůstane prakticky celý maminčin důchod plus tisíce korun jako příspěvek na nemohoucnost a já jí musela chodit dávat léky," popisuje žena.

Zhruba stovka ze 140 klientů Diakonie je zároveň pacienty sobotínského lékaře Alana Všetečky. Spolupráci s Diakonií popisuje z profesního hlediska jako hrozivou.

Diakonie přestala od 1. dubna podávat léky svým klientům, kteří jsou zároveň pojištěnci VZP.

„Klientům jiných pojišťoven je podávali, což je přinejmenším zarážející. Někomu léky dávat, jinému ne, to je pro ústav založený na náboženských ideích jako je láska k bližnímu těžko odpustitelné," konstatoval Alan Všetečka.

Uvedl lidi ohrožené na životě

Podle jeho slov navíc absence medikamentů ohrožovala životy pacientů.

O kritické situaci se dozvěděl 2. dubna. Okamžitě o ní informoval všechny odpovědné instituce.

„Ředitelce Diakonie jsem jmenovitě uvedl lidi, kteří jsou bezprostředně ohroženi na životě. Byli to lidé, kteří berou například léky na ředění krve nebo ti s psychickým onemocněním," řekl sobotínský lékař.

Potřebné medikamenty začali klienti znovu dostávat po třech dnech. Podle Alana Všetečky nemá případ na českém území obdoby.

Jestli nemocní zůstali po 1.dubnu bez důležitých léků, Diakonie ve středu blíže nekomentovala.

Smlouva ukončena, starat se má prý VZP

Na dotaz Deníku, zda kvůli tomu, že v zařízení Diakonie chyběly peníze na zdravotní sestry, někdo nařídil nepodávat po 1. dubnu léky chronicky nemocným starým lidem, mluvčí Diakonie Českobratrské církve evangelické Adam Šůra ujistil, že nic takového se nestalo.

Organizace podle něj dopředu VZP i klienty upozornila, že smlouvu s pojišťovnou vypoví k poslednímu březnu, pokud se podmínky nastavené pojišťovnou nezmění.

„Protože pojišťovna postoj nezměnila, smluvní vztah byl ukončen. A v takovém případě se po tomto datu má o své pojištěnce postarat VZP a najít náhradního poskytovatele služeb," vysvětlil mluvčí postoj Diakonie.

VÍCE ke kauze sobotínského zařízení pro seniory
a ROZHOVOR s náměstkem ředitele Diakonie Českobratrské církve evangelické 
ve ČTVRTEČNÍM TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ Deníku 23. dubna