Oproti předchozímu týdnu vyskočila celková nemocnost téměř o třetinu.

„Byl zaznamenán vzestup nemocnosti akutních respiračních infekcí včetně chřipky, a to o 29,7 procenta,“ informovala v pátek mluvčí Krajské hygienické stanice (KHS) Olomouckého kraje Markéta Koutná.

Celková nemocnost činila 1778 případů na 100 tisíc obyvatel - před týdnem to bylo 1371.

Nejvyšší hlásí okres Prostějov (2203), následují okresy Olomouc (2024), Šumperk (1618), Jeseník (1322) a nejnižší pak v okrese Přerov (1214).

„Nejvyšší byla zaznamenána ve věkové skupině do pěti let, nejnižší ve věkové skupině nad 65 let,“ uvedla mluvčí KHS.

Ilustrační foto.
Rekordní svrab v Olomouckém v kraji: desítky případů týdně. Kde hrozí nákaza?

Infekce se však obvykle nejprve šíří v dětských kolektivech a s odstupem pár týdnů se vyšší nemocnost projeví u dospělých, kteří s nimi zůstávají doma, a nakonec u seniorů.

Těžké případy

U onemocnění s klinickým obrazem chřipky vyletěla nemocnost oproti minulému týdnu dokonce o 68 procent. Vzestup se týká všech věkových kategorií.

„V rámci Olomouckého kraje evidujeme celkově čtyři případy chřipkového onemocnění s klinicky závažným průběhem vyžadující intenzivní péči,“ informovala Koutná.

V jednom případě pacient v souvislosti s těžkou chřipkou zemřel.

Ilustrační foto
Záškrt je zpět? V Olomouckém kraji potvrzen případ. Jak se žena nakazila?

Hygiena, vitamíny, vyhýbat se davům

V rámci prevence respiračních onemocnění připomínají hygienici, že je potřeba dbát na hygienu rukou, při kašli nebo kýchnutí nezapomínat zakrýt nos i ústa ohnutým loktem nebo kapesníkem.

„Pravidelně větrat, posilovat imunitu pobytem na čerstvém vzduchu, ale také konzumací ovoce a zeleniny, které jsou zdrojem vitamínů, vyhýbat se místům s větší koncentrací lidí, dodržovat rozestupy,“ vyjmenovávala mluvčí KHS.

Stavba soukromého sanatoria u Okružní ulice v Olomouci, 5. ledna 2024
V Olomouci staví velké sanatorium. Buduje jej společnost podnikatele Morávka

Každý, kdo se necítí dobře, by měl omezit své kontakty a zůstat doma, a tím zabránit případnému šíření nemoci.

„Dalším nástrojem prevence v předcházení komplikací, těžkému průběhu onemocnění chřipkou a Covid-19 je očkování. Zvážit tento základní nastroj prevence by měli především starší lidé a chronicky nemocní,“ dodala Markéta Koutná.