Po Přerovu se ve středu ohradilo i zastupitelstvo ve Šternberku, které rovněž vyzvalo kraj, ať místní nemocnici nabídne městu. Samosprávy se obávají, že soukromá firma pro dosažení zisku může zrušit nevýdělečné obory a omezit zdravotní péči. V tendru na pronájem nemocnic zatím uspěla jediná firma. Kraj ji tajil. Společnost Agel (dříve Euromednet) však včera potvrdila, že nabídku má kraji předložit právě ona. Obavy měst firma odmítla a ujistila, že rozsah i kvalitu péče zachová.

Šternberští zastupitelé se ve středu připojili k Přerovu. "Vyzýváme krajský úřad, aby do 30. května nabídl městu převod vlastnického práva ke všem věcem, které na kraj přešly v souvislosti s přechodem zřizovatelské funkce k nemocnici Šternberk," tlumočil usnesení místostarosta města Jiří Zemánek (ČSSD). Stejně tak před dvěma týdny vybídli kraj i Přerovští. Ti ale šli ještě dál a pohrozili kraji soudem, pokud tendr na nejméně dvacetiletý pronájem přerovské nemocnice nezastaví. "Zastupitelstvo má právo rozhodnout, co s nemocnicí může udělat," dodal Zemánek. Připomněl, že město má v nemocnici nemalý nemovitý a movitý majetek. Na dotaz, zda město může nemocnici provozovat, sdělil, že zatím nemá ekonomickou studii, o níž by se v rozhodování mohlo opřít. Šternberští i Přerov vytýkají kraji, že nesplnil podmínku a nenabídl nemocnice do vlastnictví měst. Jenže podle vedení kraje nemusel. Zákon totiž hovoří o tom, že nemocnice má nabídnout státu nebo samosprávám. Což udělal. "Nenecháme se ovlivnit, na našem rozhodnutí se nic nemění," vzkázal Přerovským hejtman Ivan Kosatík (ODS).

Podle něj je navíc nelogické nemocnice rozdělovat. Kraj nabídl nemocnice zpět státu, městům nikoliv. Kvalifikační kritéria veřejné obchodní soutěže na pronájem nemocnic, o niž se zajímalo dvanáct subjektů, splnila jediná firma, která má předložit kraji konkrétní nabídku. Krajští radní nechtěli název firmy zveřejnit. Spekulovalo se o třineckém Agelu, který provozuje řadu zdravotnických zařízení na severu Moravy a v Olomouckém kraji nemocnici v Šumperku. Firmu údajně ovládá ocelářský magnát Tomáš Chrenek. Agel úspěch v tendru včera potvrdil. "Byli jsme vyrozuměni, že vyjádření námi předloženého zájmu o pronájem bylo vyhodnoceno jako vyhovující podmínkám obchodní veřejné soutěže. Nyní máme předložit nabídku," sdělila mluvčí společnosti Agel Simona Součková. Ta odmítla obavy měst s poukazem na dobré zkušenosti například ze Šumperka.

Radní ve Šternberku ale upozorňují, že tři krajské nemocnice jsou dotované. "Soukromá firma bude chtít zekonomizovat provoz, aby docílila zisku. Proč jinak by nemocnici provozovala. A to nepůjde, aniž by to nepocítili pacient a personál," obává se místostarosta Zemánek stejně jako jeho kolegové v Přerově, zástupci regionálního sdružení České lékařské komory a další regionální levicoví politici.