Výsledkem může být zpochybnění transformace tří krajských nemocnic v Prostějově, ve Šternberku a v Přerově. Kraj měl podle jednoho z výkladů zákona nabídnout své tři nemocnice před vložením do akciové společnosti státu nebo městům, v nichž nemocnice stojí, nebo dalším zdravotnickým zařízením. "To jsme učinili. Stát nechce zpátky nemocnice, které na nás před časem převedl," uvedl náměstek hejtmana Ladislav Kavřík (ODS). Na nikoho dalšího se kraj již neobrátil. "Vyplývá to z logiky věci. Jediný, kdo by mohl mít na nemocnice nárok, je stát," vysvětloval dříve hejtman Ivan Kosatík (ODS).

Město Přerov i opozice to ale vidí jinak. "Kraj měl nabídnout nemocnice státu, pak městům, pak dalším zdravotnickým zařízením, a teprve kdyby je nikdo nechtěl, mohl je vložit do akciové společnosti," tvrdil na zasedání krajského zastupitelstva Michael Fischer z opoziční ČSSD. Přerov navíc hrozí hejtmanství žalobou, protože o nemocnici má zájem. "Neobdrží- li město nabídku do konce dubna, podá žalobu s návrhem na předběžné opatření," varoval vedení kraje zastupitel a bývalý primátor Přerova Jindřich Valouch (ČSSD). "Máme vyjádření tří advokátních kanceláří, která nám dávají za pravdu. Podmínky jsme splnili," řekl Deníku Kavřík. Podle něj navíc města Přerov ani Šternberk, které má podobné stanovisko, nemají k dispozici dostatek financí na to, aby nemocnice udržely. "Věřím, že se nakonec s Přerovem domluvíme mimosoudní cestou," dodal Kavřík.

Přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD) včera znovu potvrdil, že je povinen usnesení městského zastupitelstva splnit. "Nepoběžím k soudu hned druhého května, nejprve počkám, zda nepřijde nabídka či vyjádření kraje poštou," řekl Lajtoch. Nemocnici požaduje devětadvacet ze třiatřiceti zastupitelů města. O jednu z krajských nemocnic má zájem i Šternberk. Jak potvrdil místostarosta Jiří Zemánek (ČSSD), termín pro požadované vydání je ale až konec května. Jediný, kdo o nemocnici neusiluje, je město Prostějov. "Problematika nemocnice se nedostala ani na jednání zastupitelstva," sdělila mluvčí prostějovské radnice Jana Gáborová. Podle místostarosty Vlastimila Uchytila (ODS) není ani o čem jednat. "Většina zastupitelů nesouhlasí s tím, aby město o nemocnici žádalo," řekl místostarosta.

Kraj vložil nemocnice v Přerově, v Prostějově a ve Šternberku do jediné akciové společnosti na konci loňského roku. Nedávno vypsal výběrové řízení na jejich provozovatele. Jediným přihlášeným byla společnost Agel (dříve Euromednet).