Kdo se s ní utká o více než dvacetiletý pronájem nemocnic v Prostějově, Přerově a Šternberku? Společnost PricewaterhouseCoopers, která tendr zajišťuje, mlčí a vedení kraje odkázalo na termín uzávěrky obchodní veřejné soutěže stanovený na 16. dubna.

Společnost Agel tvrdí, že dokáže zajistit dlouhodobý rozvoj nemocnic a zaměstnancům vytvořit dobré podmínky. „Vybudovali jsme řetězec, který dnes tvoří největší privátní uskupení poskytovatelů zdravotnické péče ve střední a postkomunistické Evropě. Ve všech sedmi nemocnicích dosahujeme pozitivního hospodářského výsledku bez provozních dotací,“ sdělil předseda představenstva a ředitel společnosti Oldřich Šubrt. V Olomouckém kraji firma od roku 2004 působí v šumperské nemocnici.

Na rizika pronájmu středomoravských nemocnic soukromému majiteli poukazují levicoví politici a regionální představitelé České lékařské komory. Obávají se, že firma může pro dosažení zisku zrušit nevýdělečné obory či omezit zdravotní péči. „To je nesmysl. Nájemce se bude muset zavázat k zachování péče nejméně ve stávajícím rozsahu a kvalitě i k zajištění investičního rozvoje zařízení,“ reagoval krajský zdravotní rada Václav Rýznar.

Stejně tak Agel odmítá, že by kvůli zisku omezoval péči. „Nemocnice, o které se staráme v Moravskoslezském, Zlínském a Olomouckém kraji, prokazují, že ve zdravotnictví funguje soukromé uskupení. Dokážeme skloubit vysokou kvalitu zdravotní péče, klientský přístup k pacientům a zároveň úspěšné podnikání,“ prohlásila mluvčí společnosti Agel Simona Součková. Firmu údajně ovládá ocelářský magnát Tomáš Chrenek.

Za soukromého nájemce ve zdravotnictví se postavilo i vedení radnice v Šumperku, kde konkrétně Agel působí. „Město má zastoupení v dozorčí radě a má možnost kontrolovat nemocnici v zásadních věcech. Dostávám informace, které potřebuji, a komunikaci mezi vedením radnice a vedením nemocnice je nadstandardní. Naše vztahy jsou upraveny smlouvami o způsobu užívání majetku města, které jsou ku prospěchu pacientů nemocnice,“ prohlásil starosta Zdeněk Brož.

Olomoucký kraj chce své tři nemocnice v Přerově, Prostějově a Šternberku sdružené do jedné akciové společnosti pronajmout soukromé firmě na nejméně dvacet let. Smlouva s nájemcem by měla začít platit od 1. července.

Tendr zajišťuje za jeden milion korun poradenská firma PricewaterhouseCoopers. Ta nesdělila, kolik je zatím zájemců o středomoravské nemocnice. „K tomu nemůžeme nic sdělit,“ reagovala mluvčí Lenka Čábelová. Náměstek hejtmana Ladislav Kavřík (ODS) rovněž nesdělil, jestli jsou další zájemci. „Jestli už někdo předal svoji nabídku, to v tuto chvíli nevím. Zájemci mají čas do 16. dubna,“ sdělil. O nemocnice se již dříve zajímaly i rakouské společnosti.

Do výběrového řízení na nájem podniku s ročním obratem jedné a půl miliardy korun se může přihlásit kdokoliv z Evropské unie. Budovy nemocnic nadále zůstanou v majetku kraje. Ten počítá s tím, že současní ředitelé zůstanou i nadále v klíčových pozicích, pokud se přizpůsobí podmínkám nájemce.