„Jednáním se zdravotními pojišťovnami se nám podařilo dosáhnout v oblasti nejnákladnější péče, jako je například specializovaná onkologická léčba, léčba roztroušené sklerózy a podobně, limitu přibližně na úrovni roku 2010. Pro naše pacienty je to dobrá zpráva, protože jim budeme moci poskytnout péči ve stejném rozsahu, jako v minulém roce a nebudeme tedy nuceni nemocné z naší spádové oblasti odmítat,“ uvedl mluvčí FNOL Egon Havrlant.
„Vzhledem k ekonomické situaci ve zdravotnictví oceňujeme přístup pojišťoven při jednáních, tento stav považujeme za hraničně únosný,“ dodal.
Utlumení péče kvůli škrtům
Nemocnice již kvůli škrtům na úroveň financí ještě o něco menší než v roce 2009 musela začít s omezováním plánovaných výkonů, což pro pacienta znamená prodlužování objednací doby.
„Na operaci kýly či žlučníku může pacient čekat déle v řádu týdnů,“ zmínil koncem června mluvčí konkrétní chirurgický výkon.
Úsporná opatření doléhají na celou řadu medicínských oblastí. Nemocnice musejí utlumit péči.
„Na základě objednávky zdravotních pojišťoven bychom měli poskytnout méně péče než v roce 2009. Přes plánování a tlumení nových provozů poskytujeme stále více péče, než uhradí plátci zdravotního pojištění. Musíme proto dále redukovat,“ vysvětloval v červnu mluvčí s tím, že nemocnice nemůže jít do zadlužování, ale hospodařit s vyrovnaným rozpočtem. Největší nemocnice v Olomouckém kraji hospodaří s rozpočtem 4,5 miliardy korun.
Klesající počet lůžek?
Nemocnice se nevyhne ani další redukci lůžkového fondu. Za posledních pět let FNOL zrušila 100 lůžek a ke konci minulého roku provedla restrukturalizaci o další stovku.
„Snažíme se péči racionalizovat, abychom nemocnici nezadlužovali. Musíme postupovat i směrem, který není pro pacienty příznivý,“ dodal mluvčí největší nemocnice v Olomouckém kraji.
První soudní spory
Kvůli nákladné biologické léčbě už běží v Česku první soudní spory. Jak uvedly Hospodářské noviny, jsou dva a v jednom z nich žaluje pacient nemocnici, která ho údajně odmítla přijmout do onkologického centra, ve druhém pak jde o to, že nemocnice měla pacientovi možnost drahých účinných léků úplně zatajit. Zjistit bližší informace je ale podle deníku těžké.
„Soudce o tom nechce mluvit. To rozhodování je v této věci složité. Na jedné straně zákonné právo pacienta na léčbu, na straně druhé pak všichni víme, jaká je ekonomická situace,“ citoval Jolanu Těšinovou, právnička z České lékařské společnosti.