K iniciativě se připojují porodníci Nemocnice AGEL Šternberk, kteří každoročně provedou přes 250 porodů císařským řezem. Poukazují na to, že rčení „jednou císař, vždycky císař“ už dávno neplatí.
„Celkově se zvyšující se počty provedených tzv. císařů souvisí se změnou struktury rodiček, kdy ženy odkládají těhotenství do vyššího věku, častěji trpí různými komplikujícími onemocněními, obezitou, léčí se pro neplodnost,“ vysvětluje Jan Harašta z gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice AGEL Šternberk.
Uklidňuje, že operační porod je v současné době mnohem bezpečnější než v minulosti. Díky novým postupům, dostupnosti antibiotik a erudici lékařů je míra komplikací minimální a neustále klesá.
Dnes je navíc možnost provádět tuto operaci v tzv. "spinální", tedy "částečné" anestezii, což umožňuje maminkám slyšet první křik dítěte přímo na operačním sále, vidět jej, provést bonding. To všechno podle odborníků umožňuje ženám lépe navázat kontakt se svým miminkem.
„Pokud jde o obavy z bolesti, tak i v této oblasti jsou dnes možnosti velmi pokročilé. K dispozici jsou různé formy tlumení bolesti, od léků v tabletkách, čípcích, k nitrožilnímu podání, až po léky zaváděné tenkou hadičkou přímo do operační rány. Po individuální domluvě se vždy snažíme hledat nejvhodnější metody dle aktuálních potřeb pacientky,“ doplňuje Harašta.
Rekonvalescence je však po "operaci" delší a bolestivější než po porodu vaginálním a v průměru o jeden den se také prodlužuje délka hospitalizace na oddělení šestinedělí.
„Je-li rodička bez komplikací, nemá-li potíže s kojením a nejsou-li jiné důvody, na příklad ze strany zdravotního stavu novorozence, tak je dnes většina rodiček po „císaři“ propouštěna domů čtvrtý pooperační den,“ popisuje Jan Harašta.
Rčení „jednou císař, vždycky císař“ je podle porodníků dávno minulostí. Také v porodnici Nemocnice AGEL Šternberk odborníci umožňují a rovněž podporují vaginální porody u žen i po předchozím císařském řezu (tzv. VBAC - Vaginal Birth After Caesarean).
„Posouzení vhodnosti vaginálního porodu po předchozím císařském řezu je poměrně individuální. Pokud to však možné je, volíme tuto variantu, která je bezesporu šetrnější pro maminku i miminko,“ uzavírá Harašta.