Pracoviště magnetické rezonance je součástí radiodiagnostického oddělení a nemocnice ho vybudovala v prostorách budovy H, které v minulosti sloužily jako zázemí prádelny a údržby.

„Část budovy, ve které sídlí lékárna, byla zrekonstruována již před lety. Nyní došlo i na zbývající části budovy, kde se nachází nové pracoviště magnetické rezonance, ale také kantýna, dílna údržby a zázemí pro ředitelství nemocnice,“ uvedla místopředsedkyně představenstva AGEL Středomoravské nemocniční a ředitelka Nemocnice AGEL Šternberk Katarína Bučková.

V Olomouci-Neředíně, nedaleko Fakultní nemocnice Olomouc, vyroste sanatorium, které nabídne dlouhodobou ošetřovatelskou péči. Bude mít 120 lůžek.
Nové sanatorium v Olomouci, postaví jej developer Morávek. Pomůže to i fakultce

Kratší čekání v celém regionu

Díky modernímu vybavení nového pracoviště se rozšíří spektrum vyšetřovacích metod a dojde i ke zpřesnění diagnostiky. Velký přínos bude mít novinka především pro neurologické pacienty, kterým nemocnice bude moci zajistit vyšetření mozku.

„Včetně MRI angiografie, a vyšetření všech etáží páteře. V současné době tvoří velký podíl prováděných vyšetření na počítačovém tomografu (CT) právě CT mozku a páteře, a to převážně u ambulantních pacientů. Magnetická rezonance tak umožní zpřesnění diagnostiky výše uvedených lokalit,“ poukázala primářka oddělení Jindřiška Judasová.

Ve šternberské nemocnici budují špičkové pracoviště magnetické rezonance. Leden 2022
Šternberk bude mít magnetickou rezonanci, pro novinku buduje prostory

Nová technologie bude dále využívaná pro vyšetření velkých kloubů, hlavně ramen a kolen, dále jater, slinivky, ledvin, prostaty, ale také žlučových a pankreatických vývodů.

Pracoviště magnetické rezonance bude pacientům k dispozici od příštího měsíce.

„Pacienti, kteří se k nám budou moci objednávat od dubna, budou k vyšetření pozváni prakticky ihned,“ uvedla primářka.

Předpokládá, že na magnetické rezonanci (MRI) vyšetří okolo dvou tisíc pacientů za rok.

„Ulevíme tak i sousedním zdravotnickým zařízením. A celkově se tak zkrátí čekací lhůty v celém regionu,“ poukázala Judasová.

Stavební práce byly zahájeny na konci roku 2021 a trvaly téměř rok. Náklady na rekonstrukci budovy ve výši více než 34 milionů korun zaplatil kraj.

Nemocnice ve Šternberku otevřela moderní interní pavilon, 15. června 2022
Ve Šternberku otevřel moderní interní pavilon. Nahlédněte dovnitř

Na řadě je urgentní příjem

Projekt připravilo studio Adam Rujbr Architects. Využití starých budov je podle architekta Adama Rujbra velkým tématem zejména z ohledu šetrnosti ke zdrojům, kterých je omezené množství.

„Vyřešení provizoria umístění vedení nemocnice a kantýny do odpovídajících moderních prostor představuje kvalitativní posun a další povýšení areálu na úroveň 21. století,“ uvedl architekt, jehož studio projektovalo také budovu nového interního pavilonu.

„Jsem hrdý na to, že se nám společně postupně daří obnovovat areál šternberské nemocnice. Po stavbě interny, prostor pro magnetickou rezonanci a kavárnu by měl brzy přijít na řadu urgentní příjem,“ dodal Adam Rujbr.

Architekt Adam Rujbr je mimo jiné autorem moderní novostavby II. interní kliniky ve Fakultní nemocnici Olomouc.
Architekt Rujbr chystá v Olomouci další stavby. Budova má pomáhat léčbě, říká

Magnetická rezonance (MRI) je moderní vyšetření, které nepracuje na principu rentgenového záření, ale využívá velmi silného magnetického pole. Jedná se o bezpečné vyšetření, které dokáže zobrazit vyšetřovanou lokalitu do nejmenších detailů.

Šternberské pracoviště je vybaveno přístrojem Magnetom Amira s indukcí magnetického pole 1,5 Tesla.

„Jeho předností je vysoká kvalita zobrazených skenů a pokročilý software s nastavenými protokoly, který pomáhá rentgenovým laborantům v kvalitním zobrazením vyšetřované lokality,“ přiblížila Jindřiška Judasová, primářka radiodiagnostického oddělení Nemocnice AGEL Šternberk.