Bývalý ředitel nemocnice Jaroslav Vomáčka (ČSSD), kterého před necelým rokem odvolal ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS), však takové označení rázně odmítl a vidí za ním spíš politické pozadí než nepořádky v účetnictví.

„Problémy v hospodaření jsou větší, než jsme očekávali – dosahují stovek milionů korun. Zjistili to účetní analytici, vnitřní kontrola i finanční úřad,“ uvedl náměstek Šnajdr.

Finanční úřad zjistil pochybení v hospodaření v letech 2002 až 2005 a uložil nemocnici pokutu 43,2 milionu korun. Chyba se stala při použití peněz ze státního rozpočtu na investice. Nemocnice je však použila na nákup majetku neinvestičního charakteru.

„Následně se to na základě šetření finančního úřadu, který konstatoval porušení rozpočtové kázně, projevilo v hospodaření ztrátou 118 milionů korun,“ shrnul výsledky auditu z druhé poloviny loňského roku ekonomický náměstek nemocnice Pavel Hanke.

Do výsledku loňského hospodaření, které předběžně vypadá na ztrátu 300 milionů korun, proto nemocnice musela podle stávajícího managementu započítat i třicetimilionovou pohledávku po zdravotní pojišťovně Sport, která zkrachovala na sklonku devadesátých let.

„Výsledek ovlivnily i odpisy majetku, které byly původně rozepsány do delšího časového období. My jsme ale chtěli mít reálný obraz o stavu a délce použitelnosti našeho majetku. Právě odpisy tak přispěly k zápornému výsledku hospodaření dalšími 168 miliony korun,“ vysvětlil Hanke.

Ministrův náměstek Šnajdr uvedl, že chyby dělaly i další fakultní nemocnice. Účtování pohledávky za zkrachovalou pojišťovnou Sport však označil za „nejmarkantnější příklad šlendriánu“.

„Když pojišťovna zkrachuje v roce 1999, tak je v konkurzu a z rozhodnutí soudu je pohledávka nevymožitelná. Přesto několik let těchto 30,6 milionu korun vězí v účetnictví a ve výnosech společnosti. Markantnější šlendrián asi nenalezneme,“ reagoval.

Bývalý ředitel Jaroslav Vomáčka kritiku odmítl. Ohledně pojišťovny Sport namítl, že pohledávka sice nebyla dobytná, ale nemocnice ji nemohla uzavřít. „Měnil se konkurzní správce a věc stále nebyla právně uzavřena. Proto jsme to vedli v účetnictví,“ reagoval Vomáčka.

Některé problémy v rozpočtové kázni se podle něj táhly ještě z dob předchozího ředitele. „Účtovali jsme to stejně. Na všechny věci jsme měli auditorské závěry, že tam pochybení není,“ shrnul Vomáčka, který ve svém odvolání i kritice hospodaření vidí spíše politické pozadí.

Zřizovatelem fakultní nemocnice je ministerstvo zdravotnictví a náměstek Šnajdr jako jeho představitel v rozhovoru pro Deník nevyloučil, že chyby v účetnictví mohou skončit i trestním oznámením.

„Osobní odpovědnost tady je – bývalý ředitel a ekonomický náměstek již nejsou zaměstnanci. V této chvíli nevím, jaký bude další postup. Účetní závěrka ještě nemá finální podobu a všechny cesty jsou možné…,“ řekl Šnajdr.

Vedení Fakultní nemocnice v Olomouci předpokládá, že v roce 2008 dosáhne zisku ve výši pětatřiceti milionů korun. „Chceme minimalizovat náklady, vyjednat co nejlepší možné ceny u dodavatelů. U nákupů máme celou škálu možností, jak ceny snižovat,“ dodal náměstek Hanke.

Názor Tomáše Kasala, zástupce šéfredaktora

Ředitelské věštění


Dokud byl bývalý ředitel Fakultní nemocnice v Olomouci Václav Rýznar s politiky zadobře, nemusel se obávat, že nedostane miliony na stavbu chirurgického centra lidově zvaného Chicago Hope.
Znelíbil se však vládnoucí ČSSD a vše bylo špatně. Najednou vadilo, že má nemocnice milionové ztráty (jako ostatně většina ostatních fakultních nemocnic). A tak z jednoznačně odborných a v žádném případě ne z politických důvodů se v čele zdravotnického zařízení ocitl sociální demokrat Jaroslav Vomáčka.
Až do nástupu ODS neměl problémy. Jenže loni skončil kvůli špatnému hospodaření. Ministr Julínek (ODS) do uvolněného křesla usadil Radomíra Maráčka – ten není v žádné partaji, zato působil v nemocnicích firmy Agel, které jde vláda příjemně na ruku.
Co uslyšíme po příštích volbách, pokud zvítězí ČSSD? Možná to, že nynější vedení fakultní nemocnici jen ždímalo a vyjednávalo vysoké ceny léků, aby mohlo lízat smetanu z marží, a vůbec, že to byl pěkný šlendrián. Ale možná vyhraje ODS…

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika