Letos provede takzvaný procesní audit vcelém zdravotnickém zařízení. Nemocnice taky omezila počet lůžek, a to ošestnáct na ortopedii, což by pacient neměl nijak zásadně pocítit.

„Audit by měl ukázat, jestli procesy, které vnemocnici probíhají, jsou efektivní a kde je možné je ještě zjednodušit. Zvýsledků auditu teprve vyplynou konkrétní opatření,“ uvedl ekonomický náměstek PavelHanke.

Vobslužných provozech nemocnice ještě chystá audit kuchyně, stravování a dopravy. Poté bude management mapovat jednotlivé kliniky. Firma, která audit udělá, podle ředitele Radomíra Maráčka provede pohovor skaždým zaměstnancem a stanoví, zda je počet zaměstnanců na klinikách optimální.

„Závěr firmy bude pouze doporučující. Poté budeme ještě jednat sprimáři a přednosty,“ uvedl Maráček stím, že dosavadní výsledky auditu na obslužné provozy vedení akceptovalo. Výběrové řízení na primariáty nemocnice nechystá.

Vpřípadě středního zdravotnického personálu sice vsoučasnosti není sester nadbytek, avšak pokud nemocnice zredukuje další oddělení, nemají ani ty místo jisté. „Mohou být některé nadbytečné,“ nevyloučil ředitel.

Nemocnice počátkem ledna zrušila oddělení na ortopedii– jedno patro se šestnácti lůžky. „Sestry jsme použily jinde, hlavně na řešení přesčasové práce,“ uvedl ředitel.

Oddělení nemocnice uzavřela vzhledem kmenšímu vytížení tamních lůžek a cenové politice zdravotních pojišťoven. „Vortopedii vidíme budoucnost a naopak chceme navyšovat počty výkonů. Proto ale musíme lůžkovou kapacitu zefektivnit,“ reagoval Maráček.

Někteří zaměstnanci právě vsouvislosti savizovanými úspornými opatřeními vhospodaření nemocnice se vrozhovoru sDeníkem pozastavovali nad tím, proč si naopak vrcholový management pořídil nové luxusní služební vozy. Jak by takovou investici vdobě prováděných auditů ředitel před zaměstnanci obhájil?

„Byla to jedna smožností, jak vůbec tyto manažery získat, vzhledem kfinančním podmínkám nemocnice– platového zařazení vtabulkách, kdy většina manažerů šla splatem dolů. Jednou zpodmínek těchto manažerů bylo auto služební ksoukromým účelům,“ reagoval ředitel nemocnice. Ojak velkou investici šlo? „Vozidla jsme nekupovali. Jedná se opronájmy,“dodal.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika