Středomoravské nemocnice proto chystají pokladny a speciální automaty, prostřednictvím nichž je budou vybírat.

Největší nemocnice v regionu – Fakultní nemocnice v Olomouci – již pořídila čtyři automaty a ty v současnosti umisťuje na dětskou kliniku, neurologii, plicní kliniku a do chirurgického komplexu. Pacienti budou moci zaplatit, ale také získat potřebné informace o zákonem nařízených platbách v klientském centru, které začne fungovat od Nového roku.

Nemocnice se rovněž dohodla s majiteli trafik v jejím areálu, aby lidé v průběhu ledna mohli začít hradit poplatky i ve stáncích, kde obdrží doklad pro lékaře.

„Vydali jsme informační leták, ve kterém jsme stručně a srozumitelně vysvětlili, za co a v jaké výši se budou poplatky vybírat a jak bude jejich výběr probíhat právě ve fakultní nemocnici. Materiál je k dispozici v našich ambulancích, jeho součástí je i mapka s vyznačením, kde v areálu nemocnice pacienti najdou platební automaty,“ uvedl mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Na poplatky se již přichystali lékaři v privátních ordinacích, kde většinou pacienti budou platit sumu za ošetření zdravotní sestře.

Od ledna si lidé v Česku musejí přichystat třicet korun, pokud vyrazí ke svému lékaři či specialistovi, dalších třicet korun vydají za položku na receptu. Den pobytu v nemocnici přijde nemocného na šedesát korun a za ošetření na pohotovosti vydá marod o třicet korun více.

Peníze vybrané na poplatcích, které by měly přinést úspory v resortu, zůstávají zdravotnickým zařízením. „Peníze, které nemocnice na poplatcích vybere, využije ke zpříjemnění prostředí pro pacienty,“ podotkl mluvčí Havrlant.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika