A v ordinaci se dveře netrhnou.
„Splňovali jsme všechny předpoklady pro výkon této péče. Chtěli jsme vyjít vstříc pacientům v regionu,“ uvedl Tomáš Želazko, mluvčí holdingu Agel, jehož dceřiná společnost Středomoravská nemocniční si nemocnici v červenci loňského roku pronajala od olomouckého kraje.
„Pohotovost pro dospělé funguje od 1. srpna a otevřena je ve všední den od 16 do 22 hodin,“ upřesnil.
Šternberské novinka potěšila. Doteď měli večerní pohotovostní službu ve více než dvě desítky kilometrů vzdálené Olomouci.
„Agel si může připsat plusové body. Lékařskou pohotovostní službu před několika lety zrušili krajští úředníci, a pokud někdo náhle onemocněl, musel se sám nějakým způsobem dopravit na lékařskou pohotovost do Olomouce,“ reagoval Josef Vacek ze Šternberka.
Řada lidí s akutním problémem, který převážně patří do rukou praktického lékaře, však vyrazila na oddělení do nemocnice. „Chodili na oddělení, což byl problém. Pohotovost určitě chyběla. Zájem o ni je a je dokonce větší než býval,“ sdělil lékař interního oddělení nemocnice.
Ve Šternberku v nemocnici funguje i pohotovost pro děti, a to ve všední den od 16 do 22 hod a o víkendech a svátcích od 8 do 22 hodin.
V krajském městě je ordinace lékařské pohotovostní služby pro dospělé i malé pacienty v Aksamitově ulici poblíž centra města. V současnosti řeší kraj a Fakultní nemocnice Olomouc (FNO) přesun dětské služby na dětskou kliniku FNO, kde by byla snadněji dostupná, a přespolním by odpadlo hledání sídla pohotovosti.
„Kraj musí vypsat výběrové řízení. Přihlásíme se. O dětskou pohotovost máme zájem,“ sdělil mluvčí FNO Egon Havrlant.
Krajský zdravotní rada Václav Rýznar již dříve sdělil, že přesun pohotovosti na nemocnici by byl přínosem.
„Každý, kdo jede na pohotovost, ví, kde je fakultní nemocnice. Nebudou muset pohotovost hledat,“ uvedl. Podle Havrlanta stejně klinika zabezpečuje část první pomoci už nyní, protože se na ni obrací řada rodičů se s nemocným potomkem v době, kdy jejich dětský lékař už neordinuje.
Přesun v budoucnu čeká i lékařskou službu první pomoci pro dospělé. Jenže kam. O její převzetí FNO takový zájem nemá, nicméně by ocenila, pokud by se nemocnici s ohledem na pacienty a návaznost na její specializovanou péči přiblížila nemocničnímu areálu. Nemocniční urgentní příjem si navíc už nyní pletou lidé s pohotovostní službou.
„Chodí často i s banalitami, například přisátým klíštětem, přitom urgentní příjem je určený pro závažné případy,“ uvedl Havrlant.
„O zajištění této služby ale sami zájem nemáme. Nemáme na to personální kapacity – museli bychom zaměstnat praktické lékaře,“ poznamenal mluvčí nemocnice. „Uvítali bychom však, pokud by s ohledem na návaznost specializované péče byla poblíž. Pro pacienty by to bylo schůdnější,“ dodal.