Závěrečné hodnocení se tak předávalo v provizorních podmínkách, ve třídách, ale i kuchyňce nebo vestibulu školy.

„Vysvědčení jsme si rozdali ve školní kuchyňce, která je maličká, ale hezká. Je nás jen sedmnáct, naše třída je také maličká," řekla Zuzana Filoušová, třídní učitelka osmé třídy.

„Je to moc milá třída a děti jsou šikovné. Co se známek týče, mohlo by to být ale ještě o chloupek lepší," usmála se.

S letošním školním rokem se rozloučila i žákyně osmé třídy, čtrnáctiletá Eleni Svačinová. Kromě vysvědčení si v pátek domů odnášela i diplom s pochvalou.

„Dostala jsem pochvalu za to, že jsem chodila na školní radu. Známky mám čtyři dvojky a na prázdniny se těším, chci si je užít," řekla dívka.

Školáci v Nemilanech dostali vysvědčení o více než týden dříve, než oficiálně začnou prázdniny. Školu jim zavřela rekonstrukce

Základní škola v Nemilanech. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Upraví i ředitelnu

Na Základní škole v Nemilanech přistavují novou tělocvičnu a rekonstruuji stávající prostory. Hotovo by mělo být 20. srpna.

„Protože rekonstrukce zasahuje do hlavní budovy, do ředitelny, kabinetu a archivu, tak se musíme vystěhovat. Proto jsme museli i upravit organizaci školního roku a tak se už od minulého týdne snažíme, aby děti v budově školy byly co nejméně. Kvůli stavbě jsme požádali i ministerstvo školství, abychom mohli ukončit školní rok o sedm pracovních dnů dřív," sdělila ředitelka školy Eva Kaněčková.

Rodiče informace dostali s několikatýdenním předstihem a škola jim pro žáky páté a šesté třídy nabídla zájmové dopoledne ve školní družině Základní školy ve Slavoníně, kde školní rok končí standardně 30. června.

„Zájem o to mělo asi pět nebo šest dětí. Sedmáci a starší děti jsou schopni se o sebe postarat sami, ale kdyby někdo moc chtěl, tak se klidně přihlásit mohl také," podotkla ředitelka s tím, že vysvědčení se u nich v pátek bude předávat v provizorních podmínkách, ve třídách, ale i kuchyňce nebo vestibulu školy.

I jinde končí dřív

Ze stejných důvodů jako v Nemilanech, ale o pár dní později, končí školní rok i některé další základní školy.

V pátek 26. června tak v Olomouci rozdají vysvědčení ZŠ Tererovo nám. a Helsinská, ZŠ Gorkého či ZŠ Řezníčkova.

„Většinou jsou důvodem technické důvody. Dle rozsahu rekonstrukce, místních podmínek a požadavků rodičů bude zajištěn provoz školní družiny, případně školní jídelny. Pokud jsou součástí základní školy mateřské školy, těch se opatření nedotýká a jedou dle plánovaného prázdninového provozu," uvedla Hana Fantová vedoucí oddělení školství olomouckého magistrátu.

Také na jiných místech Olomoucka se děti mohou těšit na prodloužené prázdniny. Například v Litovli skončí v pátek 26. června ZŠ Jungmannova i ZŠ Vítězná.

„Obě z důvodu stavebních úprav ve škole, které je nutno zvládnout během prázdnin," sdělil vedoucí odboru školství, kultury a sportu litovelské radnice, Vlastimil Habermann.