Noc před posledním víkendem celá propršela.

„Po páteční bouři u nás bylo ‚veselo'. Kanalizace byla celá pod vodou, ve sklepě jsem měl dvacet centimetrů vody. Měsíc nepršelo, neměla by to přece být až taková hrůza, zem to musela všechno vypít. Buď se nám to vrací z potoka nebo je v kanalizaci špunt," hledal vysvětlení majitel domu ve Hviezdoslavově u­lici.

Špunt by znamenal zbytky betonu po nové kanalizaci, která se dělala před nedávnem.

„Dělali novou kanalizaci a někdo nalil několik kubíků betonu právě do té nové, místo do staré," obává se zabetonovaného odtoku.

Podle stavební firmy to ale není možné, svůj přehmat už napravila.

„Dešťová kanalizace je čistá, přípojky jsou bez problémů. V pondělí jsme to kontrolovali. Je to buď hráz nebo něco jiného," řekl stavbyvedoucí Pavel Hrabina z firmy Horstav, která práce dělala.

Voda ale z pozemku neodtéká.

„Hlavní řad je v pořádku, ale když si dám do rýny hadici, do ulice mi voda neteče. Slyšel jsem, že i několik dalších domů je zabetonovaných," podotkl Masný. Kdyby zapršelo, voda se mu nejspíš znovu dostane do sklepa. Na pátek si proto domů pozval úředníky z magistrátu, aby je přesvědčil, že problém není na jeho straně. Spor rozsoudí zřejmě až zkouška kamerou.

Co s bobří hrází?

Když se před pár týdny zvedla Nemilanka o metr, vypadalo to, že za vodu ve sklepě může bobří hráz za vsí. Hladina ale po dešti opadla, protože břeh u hráze se vymlel, voda v suterénu však zůstala.

Povodí Moravy požádalo odbor životního prostředí a zemědělství na krajském úřadě o povolení hráz odstranit. Zatím ho nemá, kraj však povolil hráz zmenšit.

„S ohledem na aktuální situaci rozhodl o předběžném opatření. To spočívá ve snížení tělesa hráze bobra evropského na polovinu stávající výšky," uvedl za krajský úřad mluvčí Ivan Rašťák. Podle odboru je hráz možné snížit maximálně o šedesát centimetrů od její horní hrany.

Vlastimil Kostkan z Katedry ekologie a životního prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého vidí takové opatření jako velmi krátkodobé.

„Pro bobra to znamená jen to, že hráz postaví znova. Jsou v tomhle důslední až tvrdohlaví. Je nutné to dělat opakovaně, daleko účinnější je nainstalovat do hráze trubku, která by převáděla vodu a snížila tak hladinu. Musí být ale dlouhá, aby ji bobr neobjevil a neucpal," vysvětlil vědecký pracovník.

Rozebírání hráze je podle něj náročné a někdy je nutné použít mechanizaci. Povodí Moravy předpokládá, že pravomocné rozhodnutí přijde tak, aby mohli jeho zaměstnanci hráz začátkem příštího týdne odstranit. Při silných deštích jinak hrozí vyplavení domů.

SOUVISEJÍCÍ: Na říčce Nemilance si postavil hráz bobr, hladina stoupla přes metr