Žalobu na určení vlastnictví podal před třemi lety, avšak rozsudek doposud nepadl.

Soudy zatím řešily hlavně to, kde se bude případ posuzovat.

Německý řád nechtěl, aby se věc projednávala u olomouckého okresního soudu a dožadoval se přidělení případu Obvodnímu soudu pro Prahu 1. Neuspěl u Nejvyššího soudu ani se stížností u Ústavního soudu. Obci už dochází trpělivost.

V Bohuňovicích hořela dvoupatrová dřevostavba
VIDEO: V Bohuňovicích hořela dvoupatrová dřevostavba

Starosta: Není důvod, proč dál čekat

„Ústavní soud už rozhodl, že věc bude rozhodovat Okresní soud v Olomouci. Minulý týden jsme se ovšem dozvěděli, že zástupce řádu žádá o přerušení řízení, než proběhne jiné řízení u Ústavního soudu. Nesouhlasíme! Žádáme projednání, protože se jedná o samostatnou žalobu. Není pádný důvod, proč by se mělo déle čekat,“ kroutil hlavou starosta Dlouhé Loučka Ladislav Koláček.

Kritizoval, že jde o obstrukce a zbytečné průtahy.

„Žaloba byla podána před třemi lety. Jde o školu, jednu z nejdůležitějších institucí v obci. Nejistotu už není možné dále strpět,“ reagoval starosta.

Okresní soud potvrdil, že v případě školy v Dlouhé Loučce již vydal usnesení o pokračování přerušeného řízení.

„Do toho si žalobce podal odvolání,“ potvrdila soudkyně Jitka Rollerová. O tom, jestli je důvodná, nebo ne bude rozhodovat krajský soud.

Výstaviště Flora Olomouc. Ilustrační foto
Flora stále nemá nového ředitele. V konkurzu nikoho nevybrali

Chceme vstoupit do vední školy, zní z řádu

Podle Nejvyššího soudu i Ústavního soudu nejsou důvody pro odnětí věci příslušnému soudu a jejímu přikázání jinému natolik významné, aby dostatečně odůvodňovaly průlom do ústavního principu, což v tomto případě podle něj nebyly.

Německý řád chce vrátit základní školu v Dlouhé Loučce a operuje tím, že majetek byl v minulosti zapsán chybně, pro což má dostatek důkazů. Pokud u soudu uspěje s takzvanou určovací žalobou, může usilovat o navrácení nemovitosti jako oprávněná osoba podle zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi.

Zástupci německého řádu opakovaně ujišťovali, že jim na prvním místě nejde o objekt, ale o základní vzdělávání.

„Nabízíme, že bychom vstoupili do vedení základní školy, v podstatě jako zřizovatelé školy,“ uvedl již dříve vikář Metoděj Hofman.

„Všichni víme, že školy jsou pro obce zátěží a my navrhujeme spolupráci,“ dodal.

Novoroční ohňostroj na Horním náměstí v olomouci
Novoroční ohňostroj v Olomouci doprovodí hit od kapely Queen

Pokračuje i boj o Bouzov

Německý řád stále bojuje také o vrácení hradu Bouzov. Poté, co vloni v březnu neuspěl s odvoláním u olomouckého krajského soudu, podal dovolání k Nejvyššímu soudu ČR. Ten věc týkající se národní kulturní památky obdržel vloni v září, ale zatím rozhodnuto nebylo.

Německý řád převzal před více než 10 lety Moravské reálné gymnázium v Olomouci, ze kterého pod názvem Církevní gymnázium Německého řádu buduje prestižní vzdělávací instituci s vazbami na německé, rakouské a italské univerzity. V Opavě pak provozuje církevní konzervatoř.

Ilustrační foto
Pozor na energetické šmejdy, údajně kontrolují doklad SIPO